Algılanan örgütsel destek ile işe adanmışlık arasındaki ilişki ve bu ilişkide işte kendini yetiştirmenin aracı rolü
Relationship between percieved organizational support and work engagement and intermediary role of thriving at work on this relationship
- Tez No: 792878
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN GÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Örgütsel destek algısı ve işe adanmışlık düzeyi yüksek olan çalışanların işte kendilerini yetiştirmelerinin daha muhtemel olduğu ve bu yüzden bu çalışanların daha yüksek performans gösterecekleri tahmin edilmektedir. Ayrıca yüksek düzeyde örgütsel desteğe sahip çalışanlar işlerine adanmakta ve dolayısıyla kendilerini işlerinde yetiştirmektedirler. Bunun sonucunda yöneticilerin belirledikleri hedeflere ulaşılmakta ve çalışların iş yerlerine olan bağlılıklarında artış sağlanmaktadır. Bu kapsamda araştırmanın ana amacı, algılanan örgütsel destek ile işe adanmışlık arasındaki ilişkide işte kendini yetiştirmenin aracı rolünün tespit edilmesidir. Araştırmanın örneklemi, Erzincan il merkezinde faaliyet gösteren otel işletmelerinde çalışan personellerden oluşmaktadır. Veriler kolayda örnekleme yöntemi kullanılarak 155 kişiden anket yoluyla toplanmıştır. Araştırmanın veri analizinde SPSS 21 ve AMOS 23 programları kullanılmıştır. Verilerin analizi sonucunda, algılanan örgütsel desteğin işe adanmışlık ve işte kendini yetiştirme üzerinde; işte kendini yetiştirmenin işe adanmışlık üzerinde pozitif ve anlamlı bir etkiye sahip olduğu belirlenmiştir. Ayrıca algılanan örgütsel desteğin işe adanmışlık üzerindeki etkisinde işte kendini yetiştirmenin aracılık rolü olduğu tespit edilmiştir. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda yöneticilere, özel sektör temsilcilerine ve araştırmacılara çeşitli öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
It is assumed that associates who have high level of organizational support perception and work engagement are more likely to develop themselves and thus these associates would show higher performance. In addition, associates who have high level of organizational support are dedicated to their work and accordingly they improve themselves in their work. As a result of this, targets which are set by their managers are achieved and commitment to their work increases. In this scope, study's main goal is to assess thriving at work's intermediary role between perceived organizational support and work engagement. Sampling of the study consists of associates who work at hotel facilities which operate in downtown of Erzincan province. Data is collected over 155 people by using convenience sampling method via questionnaire. SPSS21 and AMOS 23 programs are used for study's data analysis. As a result of data analysis, it is determined that perceived organizational support has positive and meaningful influence over work engagement and thriving at work; thriving at work has also positive and meaningful influence over work engagement. Also, it is assessed that thriving at work has intermediary role on influence of perceived organizational support over work engagement. Various of suggestions have been presented to private sector representatives and managers in accordance with provided results.