Beş faktör kişilik özellikleri ile işe adanmışlık arasındaki ilişkide algılanan örgütsel desteğin aracılık rolü
The mediating role of perceived organizational support in the relationship between five factor personality traits and work engagement
  1. Tez No: 969016
  2. Yazar: SİBEL BAKAN ATASEVER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH KARCIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın temel amacı“akademisyenlerin beş faktör kişilik özellikleri ile işe adanmışlık algıları arasındaki ilişkide algılanan örgütsel desteğin aracılık rolünü”incelemektir. Akademisyenlerin mesleklerini başarılı bir şekilde icra etmesi için bazı özelliklere sahip olması gerekmektedir. Bu özelliklerin ortaya çıkmasında ise kişilik önemli bir role sahiptir. Kişiliğin aynı zamanda işe adanmışlık ve algılanan örgütsel desteği etkileyen faktörler arasında yer aldığı ifade edilmektedir. Buradan hareketle, çalışmanın temel amacı akademisyenlerin beş faktör kişilik özellikleri ile işe adanmışlıkları arasındaki ilişkinin belirlenmesi ve beş faktör kişilik özellikleri ile işe adanmışlık arasındaki ilişkide algılanan örgütsel desteğin aracılık rolünü araştırmaktır. Araştırma kapsamında oluşturulan model ve hipotezlerin test edilmesi amacıyla akademik sektörde çalışan 396 akademisyene anket çalışması yapılmıştır. Elde edilen veriler SPSS ve AMOS programları aracılığı ile analiz edilmiştir. Analizler sonucunda beş faktör kişilik özelliklerinden dışadönüklük ile işe adanmışlık arasında pozitif yönde ve çok zayıf bir ilişki, uyumluluk ile işe adanmışlık arasında pozitif yönde ve zayıf bir ilişki, sorumluluk ile işe adanmışlık arasında pozitif yönde ve zayıf bir ilişki ve deneyimlere açıklık ile işe adanmışlık arasında pozitif yönde ve zayıf bir ilişki bulunmuştur. Nevrotiklik ile işe adanmışlık arasında ise anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Beş faktör kişilik özelliklerinden dışadönüklük ile algılanan örgütsel destek arasında pozitif yönde ve çok zayıf bir ilişki, uyumluluk ile algılanan örgütsel destek arasında pozitif yönde ve çok zayıf bir ilişki, sorumluluk ile örgütsel destek arasında pozitif yönde ve çok zayıf bir ilişki olduğu bulgusuna ulaşılmıştır. Nevrotiklik ile algılanan örgütsel destek arasında negatif yönde ve çok zayıf bir ilişkinin olduğu bulgusuna ulaşılmıştır. Deneyimlere açıklık ile örgütsel destek arasında ise anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Algılanan örgütsel destek ile işe adanmışlık arasında pozitif yönde ve çok zayıf bir ilişki bulunmuştur. Yapılan aracılık analizi sonucunda dışadönüklük, uyumluluk, sorumluluk ve nevrotik kişilik özellikleri ile işe adanmışlık arasındaki ilişkide algılanan örgütsel desteğin aracı rolünün bulunduğu belirlenmiştir. Deneyimlere açıklık kişilik özelliği ile işe adanmışlık arasındaki ilişkide algılanan örgütsel desteğin aracı rolünün olmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to focus on“the mediating role of perception support in the relationship between academics' five-factor personality traits and their perceptions of work engagement.”Academicians need to have some characteristics in order to perform their professions successfully. Personality has an important role in the emergence of these characteristics. It is also stated that personality is among the factors affecting job commitment and perceived organizational support. Thus, the main purpose of this study is to determine the relationship between academicians' five-factor personality traits and their work engagement and to investigate the mediating role of perceived organizational support in the relationship between five-factor personality traits and work engagement. In order to test the model and hypotheses created within the scope of the research, a survey was conducted among 396 academicians working in the academic sector. The data obtained were analyzed through SPSS and AMOS programs. As a result of the analyses, a positive and very weak relationship was found between extraversion and work engagement, a positive and weak relationship was found between agreeableness and work engagement, a positive and weak relationship was found between conscientiousness and work engagement, and a positive and weak relationship was found between openness to experience and work engagement. There was no significant relationship between neuroticism and work engagement. A positive and very weak relationship was found between extraversion, one of the five personality traits, and perceived organizational support, a positive and very weak relationship between agreeableness and perceived organizational support, and a positive and very weak relationship between conscientiousness and perceived organizational support. It was found that there was a negative and very weak relationship between neuroticism and perceived organizational support. There was no significant relationship between openness to experience and organizational support. A positive and very weak relationship was found between perceived organizational support and work engagement. As a result of the mediation analysis, it was determined that perceived organizational support has a mediating role in the relationship between extraversion, agreeableness, conscientiousness and neurotic personality traits and work engagement. It was concluded that there was no mediating role of perceived organizational support in the relationship between openness to experience personality traits and work engagement.