Dolmabahçe Sarayı yapı taşlarının bozulma nedenlerinin saptanması ve korunması üzerine bir araştırma
A Research on the determination of the causes and the determination of the building stones in dolmabahçe palace
  1. Tez No: 79289
  2. Yazar: MEHMET ERDAL EREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMET AĞARYILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 275
Özet
ÖZET Tarihi binalar, yapıldığı dönemin tarihi, kültürel ve mimari değerlerini yansıtırlar. Doğal taş, tuğla, harç ve sıvalar, ahşap, metaller vb. yapı malzemeleri, anıtların inşasında kullanılmıştırlar. Bu nedenle gelecek kuşaklara özelliklerini yitirmeden ulaştırılmalıdırlar. Tarihi mirasın korunması konusunda detaylı ve teknik içerikli çalışmalar yapılarak restorasyon uygulamalarına başlanmalıdır. Bu çalışmada Dolmabahçe Sarayı yapı taşlarının bozulmalarının ve nedenlerinin tespiti için seçilmiş taşların kimyasal, fiziksel ve mekanik özelliklerinin araştırılması ve mikroyapı özelliklerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Tez 7 bölümden ve eklerden oluşmaktadır. İlk bölüm giriş bölümü olup konunun önemi, önceki çalışmalar, araştırmanın amacı ve kapsamı ve kullanılan yöntemler ve beklenilen yararlar kısaca açıklanmıştır. 2. bölümde Dolmabahçe Sarayı ve çevresinin yapılaşma süreci ve 1900'lü yıllardaki onarımlar araştırılmıştır. 3. bölümde Dolmabahçe Sarayı'nın yapımmda kullanılmış olan malzemeler ve özellikleri araştırılmıştır. 4. bölümde yapının temel yapı malzemelerinden olan taşların genel bozulma nedenleri ele alınmıştır. 5. bölümde Dolmabahçe Sarayı'nın kara ve deniz tarafındaki ana yüzey, Saltanat Kapısı ve yalı kapılarından seçilmiş olan taşların niteliklerini ve hasarlarını tespit etmek üzere yapılmış olan kimyasal, petrografik, SEM analizleri, kılcal su emme, su emme, özgül ağırlık, kaynatarak su emme, birim hacim ağırlığı, dona dayanıklılık, basınç- eğilme deneyleri ve özellikleri anlatılmıştır. Elde edilen sonuçlar fotoğraf ve grafiklerle açıklanmıştır. 6. bölümde, 5. bölümdeki deneylerin sonuçlarına göre taşlarının içerikleri, mekanik özellikleri, bozulmalarının nedenleri ve tespiti yapılmıştır. Genel sonuçlan içeren 7. bölümde elde edilen veriler değerlendirilerek genel olarak önerilen yapı taşlarında koruma yöntemleri Ek 3.3. de verilmiştir. Dolmabahçe Sarayı, taş, bozulmalar, nedenler (tuz, nem, hava kirliliği), deney ve koruma anahtar sözcüklerdir. XX
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Historical buildings reflect the historical, cultural and architectural value of their era. Building materials like natural stones, bricks, mortars and plasters, timber, metals and etc.have been used in the building of the monuments. Therefore, they must be conveyed to the new generations before loosing their properties. We must begin the work of the restorations in order to protect the historical heritage technically and in detail. In this abstract it is aimed to determine the deterioration of the building stones in Dolmabahçe Palace and the research of their chemical, physical, mechanical and microstructure properties. The thesis includes seven chapters and the appendix. In the first chapter, the importance of the subject, previous works, the aim and the enclosure of the research, the methods used and the benefits expected have also been explained shortly. In the second chapter, the environment of the Dolmabahçe Palace and the construction around it and the conservations in the year 1900 have been also researched. In the third chapter, the material used during the building of Dolmabahçe Palace and their properties have been determined. In the fourth chapter, the general causes of decaying of the stones which is one of the basic materials used in Dolmabahçe Palace have been thoroughly studied. In the fifth chapter, it has been closely explained the properties, chemical, petrographic and scanning electron microscope (SEM) anaylsis, capillary water absorption, specific weight, boiling water absorption, unit wolume weight, resistance to the freezing - tow cycle, flexion bending and compression bending tests to confirm the damage on the facade of Dolmabahçe Palace and to show the properties of the stones chosen for the gates along the sea and Saltanat Gate both from the seaside and from land. The results have been shown by photograpy and grafics. On the sixth chapter the results of the decaying of the stones and their mechanical properties have been confirmed. In the seventh chapter the finding evaluated generally with the procedures of conservation of the building stones appendix 3.3. Vocabulary: Dolmabahçe Palace, stone, decaying, causes (salt, humidity, air pollutions), test.conservation. xxi