Mevcut yapılara ait belgelerin saklanması ve paylaşıma açılması için bilgisayar olanaklarının araştırılması
  1. Tez No: 79290
  2. Yazar: M.İZİM GÜLCÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİYE ABALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Ortamında Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
ÖZET Bu çalışma ile amaçlanan, bir mimarlık arşivinin paylaşılması konusunda bilgisayar olanaklarının araştırılmasıdır. Bu araştırma sonucunda ise, böyle bir paylaşım için uygun bir ortam -ki açıklanan sebepleri ile seçilen ortam Internet'tir- ve bu ortamda bilgi paylaşabilmek için uygun bir yöntem önerilmiştir. Bu ortam ve yöntemin sınanabilmesi için de, araştırma sonuçlarına dayanan bir WWW sitesi prototipi tasarlanmış ve uygulanmıştır. Yöntem olarak öncelikle paylaşılmak amacıyla belgelenmeye uygun yapılar belirlenmiş; bu yapıların belgelerinin kullanıcılarına ait bir profil tanımlanmış; paylaşılacak bilgi ve altbilgilerin hiyerarşisi, içeriği için bir envanter standardı oluşturulmuş ve bu envantere eklenerek yapıya ait kayıdı destekleyen ek belgeler tanımlanmıştır. Arşivin paylaşılacağı ortam belirlenerek, bu ortam ayrıştırılabilir özellikleri ile ortaya konmuştur. Enformasyon ve arayüz tasarımı kriterleri araştırılmıştır. Bu araştırma ile, elindeki mimarlık bilgisini arşivleyen ve bu arşivi dijital bir ortam ile kaybolma, yıpranma gibi tehlikelerle karşılaşmaksızın paylaşmak isteyen kişi, grup ve kurumların bilgilendirilmesi ve yönlendirilmesi; bu konuda başlatılabilecek bir çalışmaya rehber olması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
IX ABSTRACT The aim of this research is to evaluate the abilities of the computer in the field of sharing an architectural archive. During the research process, a medium -which was chosen to be the Internet because of the given reasons in the thesis- for sharing this kind of data and a method for sharing that data on this platform were suggested. In order to test and utilize this medium and method, a prototype of a WWW site was designed and applied which was based on the conclusions of the research. The following research procedure was followed: the buildings (or structures in general) which were needed to be icluded in a shared documentation were determined; the profile of the users of this shared documentation was defined; the data standart for the archive was established and the supplementary documents needed in order to enrich the data recorded in the archive (inventory) were listed. The medium on which this inventory is to be shared was designated and the characteristic features were displayed. The criteria for information and interface design were studied. The main goal of this research is to form a guideline for the people or organizations which are willing to share their archive on a networked multimedia for the maximum benefit for all.