سة الأساليبالطلبيةودلالاتهاالبلاغيةفي سورة الإسراء
İsra Suresi örneğinde talep ifade eden üsluplar ve balağata dair işaretler
  1. Tez No: 792915
  2. Yazar: MONA MOHAMED MOHAMED YOUSSEF
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULHALİM ABDULLAH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Din, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Linguistics, Religion, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Ardahan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Araştırma belâğatçılara göre talep ifade eden üslupları ele almakta, nehiy, emir, istifham ve nidâ üsluplarını sunup belâğata dair delaletleri açıklamaktadır. Aynı zamanda genel olarak müfessirlere göre bu üslupların luğavî/filolojik tefsir ve Kur'an ilimleri açısından en çok geçen yöntemlerden olması bakımından, özel olarak ise de İsrâ Sûresinde bulunan üslup çeşitliliği, bağlam ve karinelerden kaynaklanan amaçlarının çokluğu, konu olarak bu sûrenin seçilme sebebidir. Çalışma, bu yöntemlerin bağlamın retorik üzerindeki etkisinin izini sürmenin yanı sıra, İsrâ Sûresi'ndeki bu uslüpların bulunduğu konuların izini sürmeyi de amaçlamaktadır. Daha sonra gerçek anlamından ayrılışını bağlam ve delillerden anlaşılabilecek retorik amaçları açıklamayı da hedeflemektedir. Çalışmada âyetin tefsiri, şahidin durumu, üslubun tespiti, belâğî işareti, muhatap üzerindeki etkisi ve bu yöntem ile aynı âyette peş peşe gelen anlam ilişkilerinin aynı muhatap üzerindeki etkisinin gerçekleşip gerçekleşmediğinin aranmasına değinilmektedir. Üslupları ve retorik anlamlarını bilmek, Kur'ân ayetlerini anlamakta faydalıdır. Kur'ân-ı Kerim'deki öğrenme ve öğretme yöntemlerine büyük katkı sağlar ve hatta İ'câzu'l-Kur'ân'ın da çeşitli yönlerinden birini ortaya koyar. Bu hedeflere ulaşmak için araştırmacı, ayette üslubun izlendiği, türünün belirlendiği ve daha sonra gerçek anlamından ayrılıp mecâzî anlama ne ölçüde kayıldığını göstermek için retorik olarak analiz edildiği analitik betimleyici yaklaşıma başvurmuştur. Çalışma, talep ifade eden üslupların gerçek manasının dışına çıkıp karine ve bağlam aracılığıyla dinleyici üzerinde mecâz etki bıraktığı sonucuna ulaşmıştır. Buna ek olarak var olan yöntem ve bağlam çeşitliliği açıklanmış olup çalışmada aynı zamanda yöntemlerin birbirini izlemesinin alıcı veya muhatap üzerindeki etkisini de gösterdiğinden bu durum İsrâ Sûresi'ndeki ayetlerin belâğat analizi yapıldığında açıkça ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The research goes through significance of the methods for rhetoricians , it presents the methods of inerdiction , imperative, interrogation , exclamation and shows their indicative rhetorical , as well as its significance for interpreters in the important methods in the field of rhetorical interpretation and the science of Qur'an ; as it is one of the most common styles in the verses of the Holy Qur'an in general ; especially in SURAT AL-ISRA because of the diversity of its methods and the multiplicity of its emerging purposes through synonym and context and for that SURAT AL-ISRA was the chosen one to applied side . The research seeks and points to trace these methods in SURAT AL-ISRA in addition to tracing its impact on the rhetoric of the synonym and context an indication pf its departure from its true and fully meaning to rhetorical purposes that can be understood from the context ; so the research deals with the interpretation of the versa itself, the identification of the method , its rhetorical implications and its effects on the recipient as well as the search in the semantic relations in the single verse successive methods and achieve its purpose and impact on the recipient so knowing the methods and their rhetorical significance is useful in understanding Qur'an's verses and it contributes greatly to learning and teaching methods in our Holy Qur'an not only that but also it reveals one of the aspects of Qur'an's miracle , in order to achieve these points the researcher relied on the descriptive analytical method where the method is monitored in the verse and its type is determined , Then analyze it rhetorically to show the extent of its departure from its true meaning to its figurative meaning the research led to the departure of the demand methods from their real meaning to the metaphorical one through the context and the statement , the effect of this on the recipient , in addition to the diversity of methods and the diversity of the context in which they were received where the research also showed the effect of succession of methods on the recipient and it strongly started when rhetorical analysis of the verses in SURAT AL-ISAR .