Acil serviste kan ve kan ürünü uygulamalarının geriye dönük incelenmesi
Retrospective analysis of blood and blood product transfusions in the emergency department
  1. Tez No: 792916
  2. Yazar: SENİHA KELKİTLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LATİF DURAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Acil servislerde, kan veya kan ürünü transfüzyonunun akut gelişen ciddi kanaması olan ve/veya kanamaya bağlı hipovolemik şokta olan hastalar için kullanım endikasyonu vardır. Bunun yanında acil servise farklı şikayet ve tanılarla başvuran kan veya kan bileşenlerinde ciddi düşüklük saptanan hastalara da kan veya kan ürünü transfüzyonu sıklıkla uygulanmaktadır. Acil servis doktorları, kan veya kan ürünü transfüzyon tedavisi uygulamasından ve komplikasyonlarından sorumlu olduğu için bu konu hakkında yeterli bilgi ve beceriye sahip olmalıdır. Bu çalışmadaki amacımız, acil servisimizde kan veya kan ürünü transfüzyonu uygulanan hastaların demografik, klinik, laboratuvar özelliklerini tespit etmek, acil serviste kullanılan kan veya kan ürünleri ile ilgili verileri belirlemek ve bu konuda literatüre katkı sağlamaktır. Hastalar ve Yöntem: Acil Servisimize Ocak 2020 – Aralık 2020 tarihleri arasında başvuran, kan ve kan ürünü transfüzyonu uygulanan 909 hastanın verilerini geriye dönük olarak inceledik. 18 yaş altı hastalar, albumin ve protein kompleks konsantresi transfüze edilmiş hastalar çalışma dışında bırakıldı. Çalışmamızda acil serviste kan ve kan ürünü transfüzyonu uygulanan hastaların demografik, klinik, laboratuvar özelliklerinin yanında kan ve kan ürünlerinin özellikleri, miktarı, temin edilme yeri de incelenmiştir. Çalışma retrospektif ve tek merkezli olarak gerçekleştirilmiştir. Veriler IBM SPSS v23 ile analiz edilmiştir. Bulgular ve Tartışma: Çalışmaya alınan 909 hastanın 492'si (%54,1) kadın; 417'si (%45,9) erkek idi. Hastaların yaş ortalaması 67,8 yıl idi. Genel olarak kadınlarda erkeklerden daha yüksek oranda transfüzyon uygulandığını ve 65 yaş üstündeki kadınlarda bu oranın daha yüksek olduğunu saptadık. Transfüzyon uygulanan hastaların başvuru şikayetleri incelendiğinde hastaların %36,9'u kanama, %20,9'u halsizlik, %3,3'ü travma şikayeti ile başvurmuştur. Acil serviste en sık eritrosit süspansiyonu (%45,4), en sık gastrointestinal sistem (GİS) kanamalı (%25,4) hastalara uygulanmıştır. En sık transfüze edilen kan grubu A Rh (+) (%42,7), en az transfüze edilen kan grubu ise AB Rh (–) (%5,3) olmuştur. Hastalara transfüze edilen kan ürünü ortalama iki ünitedir ve hastaların transfüzyon öncesi ortalama Hb değeri 6 7,97 g/dl'dir. Kullanılan kan ürünlerinin %90,9'u başarılı bir şekilde hastalara verilmiştir. Transfüzyon ile ilgili istenmeyen reaksiyonların tamamı febril non hemolitik transfüzyon reaksiyonu (FNHTR) olarak bildirilmiş ve tümü eritrosit süspansiyonlarına karşı gelişmiştir. Transfüzyon uygulanan hastaların %51'inde yoğun bakım ihtiyacı olmuştur. Çalışmamızın mortalite oranı %45,4'tür. Sonuç: Acil serviste kan ve kan ürünü transfüzyonlarının en sık 65 yaş üstü kadın hastalara uygulandığı, hastaların acil servise başvuru şikayetlerinin en sık kanama ve halsizlik olduğu, genç hastalarda en sık travma ve geriatrik hastalarda en sık gastrointestinal kanamaya bağlı kan düşüklüklerinde transfüzyon yapıldığı, transfüzyon öncesi hastaların ortalama hemoglobin değerinin 7,97 g/dl olduğu, hastalara ortalama iki ünite kan ve kan ürünü transfüzyonu uygulandığı, en sık transfüze edilen kan ürününün eritrosit süspansiyonu olduğu ve en sık A RH (+), en az AB RH (-) kan grubunun kullanıldığı, uygulanan kan ve kan ürünü transfüzyonlarından en sık eritrosit süspansiyonunun başarılı bir şekilde transfüze edildiği, en sık atık olan ve geri dönüştürülen kan ürününün taze donmuş plazma olduğu, transfüzyonla ilgili en sık istenmeyen reaksiyonun febril non hemolitik transfüzyon reaksiyonu olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
Objective: In emergency departments, blood or blood product transfusion is indicated for patients with acute severe bleeding and/or hypovolemic shock due to bleeding. In addition, blood or blood product transfusion is frequently administered to patients who present to the emergency department with different complaints and diagnoses and who are found to have severe low levels of blood or blood components. Since emergency physicians are responsible for the administration of blood or blood product transfusion therapy and its complications, they should have sufficient knowledge and skills on this subject. Our aim in this study was to determine the demographic, clinical and laboratory characteristics of patients who received blood or blood product transfusion in our emergency department, to determine the data related to blood or blood products used in the emergency department and to contribute to the literature on this subject. Patients and Methods: We retrospectively analysed the data of 909 patients who were admitted to our Emergency Department between January 2020 and December 2020 and who received blood and blood product transfusion. Patients under the age of 18 years, patients transfused with albumin and protein complex concentrate were excluded from the study. In our study, demographic, clinical and laboratory characteristics of patients who received blood and blood product transfusions in the emergency department were analysed, as well as the characteristics, amount and place of supply of blood and blood products. The study was carried out retrospectively and single-centre. Data were analysed with IBM SPSS v23. Results and Discussion: Of the 909 patients included in the study, 492 (54.1%) were female and 417 (45.9%) were male. The mean age of the patients was 67.8 years. In general, we found that transfusions were administered at a higher rate in women than in men and this rate was higher in women over 65 years of age. When the complaints of the patients who received transfusions were analysed, 36.9% of the patients presented with bleeding, 20.9% with fatigue and 3.3% with trauma. In the emergency department, erythrocyte suspension was administered most frequently (45.4%) and gastrointestinal system (GIS) haemorrhage (25.4%). The most 8 frequently transfused blood group was A Rh (+) (42.7%) and the least frequently transfused blood group was AB Rh (-) (5.3%). The average blood product transfused to the patients was two units and the mean Hb value of the patients before transfusion was 7.97 g/dl. 90.9% of the blood products used were successfully transfused to the patients. All of the transfusion-related adverse reactions were reported as febrile non-haemolytic transfusion reaction (FNHTR) and all developed against erythrocyte suspensions. Intensive care was required in 51% of the transfused patients. The mortality rate of our study was 45.4%. Conclusion: It was determined that, blood and blood product transfusions in the emergency department were most commonly administered to female patients over 65 years of age, the most common complaints of the patients presenting to the emergency department were bleeding and fatigue, transfusions were most commonly performed in trauma in young patients and in low blood levels due to gastrointestinal bleeding in geriatric patients, the mean haemoglobin value of the patients before transfusion was 7.97 g/dl, an average of two units of blood and blood products were transfused to the patients, the most frequently transfused blood product was erythrocyte suspension, the most frequently used blood group was A RH (+) and the least frequently used blood group was AB RH (-), the most frequently successfully transfused blood product was erythrocyte suspension, the most frequently wasted and recycled blood product was fresh frozen plasma, and the most frequently adverse reaction related to transfusion was febrile non-haemolytic transfusion reaction.