Okul öncesi öğretmenlerin öğrenilmiş çaresizlik düzeylerinin yaşam doyumu ve iş doyumu üzerine etkisi
The effect of preschoolteachers learned helplessness levels on li̇fe sati̇sfacti̇on and job sati̇sfacti̇on
  1. Tez No: 792936
  2. Yazar: AYŞE GÜL CELEP
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH BAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu araştırmada öğrenilmiş çaresizlik, yaşam doyumu, iş doyumu arasındaki ilişki incelenmiştir.Araştırmada 104 okul öncesi öğretmenine ulaşılmış öğrenilmiş çaresizlik, yaşam doyumu, iş doyumu arasındaki hipotezler test edilmiştir.Araştırma betimsel ilişkisel tarama modeli olarak belirlenmiştir.Araştırmada elde edilen veriler istatistik paket programı ile analiz edilmiştir.Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatiksel yöntemleri olarak sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, korelasyon ve lineer regresyon analizleri kullanılmıştır. Öğrenilmiş çaresizlik ile yaşam doyumu arasındaki ilişki bulunmadığı saptanmış ve alt boyutlar incelendiğinde dışsal kontrol edilemezliğin yaşam doyumu düzeyini etkilemediği, içsel kontrol edilemezliğin yaşam doyumunu azalttığı sonucuna ulaşılmıştır. Öğrenilmiş çaresizliğin iş doyumunu azalttığı sonucuna ulaşılmıştır. Dışsal kontrol edilemezlik iş doyumu etkilemediği fakat içsel kontrol edilemezliğin iş doyumunu azalttığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between learned helplessness, life satisfaction, and job satisfaction was investigated. The hypotheses between attained learned helplessness, life satisfaction and job satisfaction were tested. The research was used as a descriptive relational survey model. The data obtained in the study were analyzed with the statistical package program. In the evaluation of the data, descriptive statistics were used. Number, percentage, mean, standard deviation, correlation and linear regression analyzes were used as methods. Living with learned helplessness It was determined that there was no relationship between satisfaction with life and when the sub-dimensions were examined, external uncontrollability did not affect the level of life satisfaction. It was concluded that internal uncontrollability reduces life satisfaction. It was concluded that learned helplessness reduces job satisfaction, It was determined that external uncontrollability did not affect job satisfaction, but internal uncontrollability decreased job satisfaction.