Visual thinking strategy use in pre-writing stage: Effects on l2 writing and thinking skills
Yazım öncesi aşamasında kullanılan görsel düşünme stratejisinin yabancı dil olarak İngilizce öğrenenlerin düşünme ve yazma becerilerine etkisi
  1. Tez No: 792937
  2. Yazar: FATMA BANU ÖZBEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. SENEM YILDIZ ERSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu çalışma, Görsel Düşünme Stratejisi'nin (VTS), öğrencilerin yazma ve düşünme becerileri üzerindeki etkisini incelemektedir. Araştırma, orta seviyede İngilizce bilen 9. sınıf öğrencileri ile yürütülmüştür. 50 kişilik katılımcı grubu deneyden önce bir ön test ve ön anket, deneyden sonra bir son test ve son anket tamamlamıştır. Deney sürecinde, dijital VTS grubunda tartışmalar çevrim içi, yüz yüze VTS grubunda tartışmalar sınıf ortamında yapılmıştır. Yazılar, iki değerlendirici tarafından yazma ve düşünme için iki farklı dereceli puanlama anahtarı kullanılarak değerlendirilmiştir. Çalışmanın sonuçları; VTSnin kelime dağarcığı, organizasyon ve mekanik alanlarında yazma performansını, uygulanan tartışma formatına göre (yüz yüze ya da çevrim içi) değişkenlik göstererek geliştirdiğini göstermiştir. Düşünme becerileri ile ilgili olarak her iki VTS grubu da VTS olmayan gruptan daha iyi performans göstermiştir, fakat sonuçlar istatistiksel olarak önemli çıkmamıştır. Anket sonuçları, deneyden sonra iki VTS grubunun katılımcılarının yazma öğretimine yönelik tutumlarının olumlu yönde değiştiğini ortaya koymuştur. Ek olarak, bulgular öğrencilerin yazma ve düşünme becerileri arasında güçlü bir ilişki olduğunu, tutumun ise yazma veya düşünme becerileri ile herhangi bir ilişkisinin olmadığını göstermiştir. Sonuç olarak VTS, üst düzey düşünme becerilerini ve öğrenenlerin yazma performansını geliştirmesi açısından bir dil sınıfında etkili bir araç gibi görünmektedir.
Özet (Çeviri)
The study examines the impact of Visual Thinking Strategy (VTS) on EFL learners' writing and thinking skills when applied in a pre-writing classroom discussion. The study was conducted with 9th grade students with intermediate level of English. The participants (n = 50) completed a test and a questionnaire before and after the intervention. During the intervention, the non-digital VTS group had face-to-face pre-writing discussions, while digital VTS group had the discussions. The writings were evaluated by two raters using two rubrics; ESL composition profile for writing performance and six continua for thinking. The results of the study showed that VTS enhances L2 writing performance in vocabulary, organization, and mechanics relative to whether or not the discussion occurs online. Regarding thinking skills, both VTS groups outperformed the non-VTS group, yet no statistically significant difference was found among the groups. The questionnaire results revealed that the attitude of the VTS groups' participants changed positively towards writing instruction after the intervention. Additionally, the findings showed that there was a strong relationship between learners' writing and thinking skills, whereas attitude did not have any relationship either with writing or thinking skills. In conclusion, VTS seems to be an effective tool in a language classroom in that it fosters higher-order thinking skills and improves learners' writing performance.