Öteden beri
Ever since
  1. Tez No: 792940
  2. Yazar: EZGİ İLTİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ULAŞ IŞIKLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Sinema Televizyon Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Ötekileştirme; öncelikle tüm çağlardan bu yana toplumlarda süregelen, bireyin -toplumsal olandan ya da toplumun kendi iç kültür dinamiklerinden etkileşerek öğrendiği bir kavramdır. Genel olarak tarih boyunca azınlıklar ötekileştirmeye uğramışlardır. Çeşitli grupların günümüze kadar farklılaşarak devam ettiği bu süreçte sinema sanatının etkilenmesine yol açmıştır. Sinema malzemesini içerik olarak yaşamdan almıştır. Dünya ve Türk sinemasında da yaşamdan etkilenmiş ve ötekileştirme konulu filmlere rastlanmıştır. Öteden Beri adlı belgesel filminde ataları Afrika Kökenli Türk olan, Ayşe Sezer'e yer verilmiş ve ötekileştirme konulu bir tez projesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Marginalization; First of all, it is a concept that has been going on in societies for ages, and that the individual learns by interacting with that is socialized or the internal cultural dynamics of the society. In general, minorities have led to marginalization throughout history. In this process, where various groups continue to differ until today it has caused the art of cinema to be affected. Cinema has taken its material from life as content. In the world and Turkish cinema, films that were influenced by life and marginalization were found. Ayşe Sezer, whose ancestors are people from Turkey of African origin was featured in the documentary film“Ever Since”and a thesis project on“marginalization”was made.