Ahilik değerleri bağlamında mesleki eğitimde değerler (Erzincan ili örneği)
Values in vocational education in the context of ahi values (Sample of Erzincan province)
  1. Tez No: 792941
  2. Yazar: ERSİN TOPAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ZEKİ GÖKSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Mesleki eğitim merkezi ders müfredatında yer alan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi ile meslek dersleri programlarında değerler eğitiminin nasıl ve ne düzeyde yer aldığı ile bu dersleri veren öğretmenlerin değerlerin öğretiminde ne tür uygulamalara yer verdiği hususu araştırmamızın problemini oluşturmaktadır. Bu kapsamda bu araştırmanın amacı, mesleki eğitim merkezinde eğitim alan öğrencilerin ve bu okulda görev yapan öğretmenlerin okulda verilen değerler eğitimi ve okul dışında meslek ustalarından edindikleri değerlere yönelik görüşlerinin incelenmesi ile ahilik değerlerine yönelik bilgi düzeylerinin araştırılmasıdır. Bu araştırmada nitel araştırma desenlerinden biri olan olgu bilim deseni kullanılmıştır. Araştırmada nitel verilerin toplanması amacıyla katılımcılara yarı yapılandırılmış görüşme formu ile mülakat yapılmıştır. Bu bağlamda okulda verilen değerler eğitimi yeterli ve önemli olmakla birlikte gerek ders saatlerinin yetersiz olması gerek müfredat ve kitaplarda yeteri kadar içerik bulunmaması sebebiyle etkisinin istendik düzeyde olmadığı hem öğretmenler hem de öğrenciler tarafından düşünülmektedir. Öğretmenler değerler eğitiminin öğretiminde daha çok slayt gösterisi, kısa video izletme ve dikkat çekici görsel materyallerden faydalanmışlardır. Öğretmenlerin ve öğrencilerin, okulda öğretilen değerler eğitiminin öğrencilerin mesleki yaşamlarında faydalı olduğunu belirttikleri, okul dışında meslek ustalarından edinilen değerlerin ise öğrenciler üzerinde daha etkili olduğunu ifade etmişlerdir. Ayrıca öğrencilerin ahilik teşkilatının barındırdığı mesleki değerlerinden ziyade salt bir esnaf teşkilatı olarak bildikleri görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The problem of our research is how and at what level values education takes place in the Religious Culture and Moral Knowledge course and vocational courses programs in the curriculum of the vocational education center, and what kind of practices the teachers who give these courses include in the teaching of values. In this context, the aim of this research is to investigate the knowledge levels of the students who are educated in the vocational education center and the teachers working in this school, by examining the views of the values education given in the school and the values they acquired from the professional masters outside the school. In this study, the phenomenology design, which is one of the qualitative research designs, was used. In order to collect qualitative data in the research, the participants were interviewed with a semi-structured interview form. In this context, although the values education given at school is sufficient and important, it is thought by both teachers and students that its effect is not at the desired level due to the insufficient course hours and the lack of sufficient content in the curriculum and books. Teachers mostly benefited from slide shows, short video watching and remarkable visual materials in the teaching of values education. The teachers and students stated that the values education taught at school is beneficial in the professional lives of the students, while the values acquired from the professional masters outside the school are more effective on the students. In addition, it is seen that the students know the Ahi organization as a mere tradesman organization rather than the professional values it contains.