Edebî bir tür olarak romanların dilinden annelik değeri
From the language of novels as a literature genrematernal value
  1. Tez No: 792942
  2. Yazar: LUTFİYE ASENA KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDOĞAN ULUDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 245
Özet
İnsanlığın ortaya çıktığı ilk çağlardan beri“annelik”duygusu sadece insanların dünyasında değil, hayvanların dünyasında bile var olmuştur. Alanında yetkin bilim insanları, bu duygunun hormonların da etkisiyle içgüdüsel olduğunu belirtmişlerdir. Zamanla farklı sosyal ve toplumsal koşullar bu içgüdülerle birleşmiş ve“annelik”kavramı, daha farklı ve yepyeni anlamlar kazanmaya başlamıştır. Bu kavram, kazandığı bu anlamlarla beraber birçok annelik modelini de ortaya çıkarmıştır.“Annelik”kavramı, toplumumuzda bir kesim tarafından sosyal hayata entegre edilerek kadının aile, sosyal, toplumsal ve iş yaşantısını kolaylaştırmıştır. Diğer kesim ise anneliği, kadının sorumluluklarını arttırıcı bir unsur hâline getirmekten çekinmemiştir. Hazırlanan bu çalışmada ilk Türklerde, Osmanlıda ve Cumhuriyet Dönemi'nde“annelik”kavramının nasıl anlaşıldığı, bu kavramın toplumdaki yeri ve annelik modelleri üzerinde durulmuştur. Bununla birlikte feminizm kavramından da kısaca bahsedilmiştir. Ayrıca önceden belirlenen 33 edebî eserde yer alan annelik modelleri karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Çalışmada son yıllarda ortaya çıkan yeni nesil annelikle ilgili literatüre giren“blogger anneliği, instagram anneliği, yeni nesil annelik”gibi kavramlar hakkında da bilgi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Since the first ages of humanity, the feeling of“motherhood”has existed not only in the world of humans, but also in the world of animals. Scientists who are competent in the field have stated that this feeling is instinctive with the effect of hormones. Over time, different social and societal conditions combined with these instincts and the concept of“motherhood”began to gain different and brand new meanings. This concept, along with these meanings, has revealed many motherhood models. The concept of“motherhood”has been integrated into social life by a segment of our society, facilitating the family, social, social and business life of women. The other part, by not renewing the brain and emotional world, has made the concept of“motherhood”a limiting factor for women's life, let alone making it unique. In this study, how the concept of“motherhood”was understood in the first Turks, the Ottoman and the Republican Period, the place of this concept in society and motherhood models were emphasized. However, the concept of feminism is also briefly mentioned. In addition, motherhood models in 33 predetermined literary works were examined comparatively. In the study, information was given about the concepts such as“blogger motherhood, Instagram motherhood, new generation motherhood”, which entered the literature on new generation motherhood in recent years.