Meslek folkloru bağlamında Sivas esnaf lokantaları
Sivas artisan restaurants in the context of occupational folklore
  1. Tez No: 961291
  2. Yazar: TÜRKAN GENÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM DEMREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 299
Özet
Bu çalışmada meslek folkloru bağlamında Sivas esnaf lokantası kültürü ve geçmişten günümüze Sivas lokanta kültürü ve lokanta folkloru incelenmiştir. Alan araştırmasına dayanan çalışmada belirlenen esnaf lokantalarıyla görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Araştırma kapsamında görüşülen esnaflar, Sivas il ve ilçelerinde görev yapan esnaflardan oluşmaktadır. Altı bölümden oluşan çalışmamızın birinci bölümünde; araştırmanın çerçevesi belirtildikten sonra araştırmanın amacı, yöntemi, araştırmanın önemi, malzemenin derleme aşamasında yapılanlar hakkında bilgi verilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde;“Meslek Folkloru ve Meslek Folklorunun Tarihi Gelişimi”başlığını taşımaktadır. Meslek kavramı ve özellikleri, meslek folkloru tanımı hakkında bilgi verilmiştir. Bu bölümde ayrıca Dünya'da ve Türkiye'de halkbilimi çalışmalarında meslek folklorunun gelişim süreci incelenmiştir. Meslek folkloru alanında çalışma yapılan tezlerle ilgili bilgi verilmiştir. Meslek folkloru çalışmaları içinde esnaf lokantası folkloru ile ilgi bilgi verilmiştir. Üçüncü bölümde;“Türk Mutfak Kültürü”başlığını taşımaktadır. Bu bölümde Türk mutfak kültürünün özellikleri ve Orta Asya mutfak kültürü, Selçuklular Dönemi mutfak kültürü, Osmanlı Dönemi mutfak kültürü hakkında bilgi verilmiştir. Dördüncü bölümde;“Esnaf Lokantacılığı Geleneği”başlığını taşımaktadır. Esnaf kavramı, esnaf lokantası kavramı, ahilik kültürü, esnaf lokantalarında ahilik kültürü açıklanmıştır. Yine bu bölümde geçmişten günümüze esnaf lokantası dönemleri incelenmiştir. Cumhuriyet dönemi öncesi esnaf lokantası, Cumhuriyet dönemi esnaf lokantası, yeni nesil esnaf lokantası ile ilgili bilgi verilmiştir. Beşinci bölümde; araştırmanın önemli olan bu bölümünde“Sivas Esnaf Lokantası Geleneği”başlığını taşımaktadır. Sivas'ın Tarihî, Coğrafî, Beşerî ve Sosyo-Kültürel Açıdan özellikleri açıklanmıştır. Yöresel mutfak kavramı, yöresel ürün kavramı, coğrafi işaretli ürünler hakkında bilgi verilmiştir. Sivas mutfak kültürü ve Sivas ilçelerinde mutfak kültürü özellikleri ve derleme yaptığımız Sivas'ta bulunan esnaf lokantası sahipleri ile yapılan görüşmeler açıklanmıştır. Altıncı bölümde;“Esnaf Lokantacılığı Geleneğinin Sürdürülebilirliği Değişim ve Dönüşümler”başlığını taşımaktadır. Bu bölümde sürdürebilirlik kavramı, somut olmayan kültürel miras, Sivas esnaf lokantalarının sürdürülebilirliği, yaşayan insan hazinesi bağlamında Sivas esnaf lokantası, Sivas esnaf lokantalarında yeme içme kültüründeki değişim ve dönüşümlerin tespiti ve lokantalarda toplumsal cinsiyet hakkında bilgi verilmiştir. Tezin sonucunda da bölümlerde ele alınan konular sırayla ele alındı ve Sivas lokanta esnafının mesleki değerleri ve Sivas lokanta kültürü değerlendirilmiştir. Sonuç olarak bu araştırmanın amacı, meslek folkloru bağlamımda Sivas esnaf lokantası geleneği ve geçmişten günümüze yeme içme kültüründeki değişim ve dönüşümler hakkında bilgi verilmiştir. Esnaf lokantalarının şehir kültürüne, yerel mutfak kültürüne katkıları ve geleceğe aktarmadaki önemi hakkında bilgi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, Sivas artisan restaurant culture in the context of occupational folklore and Sivas restaurant culture and restaurant folklore from past to present are examined. In the study based on field research, interviews were conducted with the determined artisan restaurants. The tradesmen interviewed within the scope of the research consist of tradesmen working in Sivas province and districts. In the first part of our study consisting of six chapters; After the framework of the research was stated, information was given about the purpose of the research, the method, the importance of the research, and what was done during the compilation phase of the material. In the second part of the study;“Occupational Folklore and Historical Development of Occupational Folklore”. Information about the concept of profession and its characteristics, the definition of occupational folklore is given. This section also examines the development process of occupational folklore in folklore studies in the world and in Turkey. Information about the theses in the field of occupational folklore is given. Information about the folklore of artisan restaurants in occupational folklore studies is given. The third chapter is titled“Turkish Culinary Culture”. In this section, information is given about the characteristics of Turkish culinary culture and Central Asian culinary culture, Seljuk Period culinary culture, Ottoman Period culinary culture. The fourth chapter is titled“The Tradition of Artisan Restaurants”. The concept of artisan, the concept of artisan restaurant, the culture of ahilism, the culture of ahilism in artisan restaurants are explained. In this section, the periods of artisan restaurants from the past to the present are examined. Information about the artisan restaurant before the Republican period, the artisan restaurant in the Republican period, and the new generation artisan restaurant is given. In the fifth chapter; This important part of the research is titled“Sivas Tradesmen Restaurant Tradition”. Historical, Geographical, Humanitarian and Socio-Cultural Characteristics of Sivas are explained. Information about the concept of local cuisine, local product concept, geographically marked products is given. Sivas culinary culture and culinary culture characteristics in Sivas districts and interviews with the owners of artisan restaurants in Sivas, which we have compiled, have been explained. The sixth chapter is titled“Sustainability of the Tradesmen Restaurant Tradition Changes and Transformations”. In this chapter, the concept of sustainability, intangible cultural heritage, sustainability of Sivas artisan restaurants, Sivas artisan restaurants in the context of living human treasure, determination of changes and transformations in food and beverage culture in Sivas artisan restaurants and information about gender in restaurants are given. In the conclusion of the thesis, the topics discussed in the chapters were discussed in order and the professional values of Sivas restaurant tradesmen and Sivas restaurant culture were evaluated. As a result, the aim of this research is to provide information about the Sivas artisan restaurant tradition in the context of occupational folklore and the changes and transformations in the food and beverage culture from the past to the present. Information was given about the contributions of artisan restaurants to the city culture, local cuisine culture and their importance in transferring them to the future.