Yirminci yüzyıl Franco-Belge çizgi roman ekolünde kadın imgesi
Image of woman in the Franco-Belgian comics in the twentieth century
- Tez No: 792965
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜMRAN TÜRKYILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fransız Dili ve Edebiyatı, French Linguistics and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fransız Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fransız Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 300
Özet
Dokuzuncu sanat çizgi roman, icadından sonra uzun süre yalnızca çocuksu bir uğraş olarak görülür ve sıklıkla çocuk edebiyatı ile ilişkilendirilir. Zaman içinde çizgi romanların okuyucu kitlesi, değişikliğe uğrar. 1960'lı yıllardan itibaren işledikleri temaların genişlemesi ile çizgi romanlar, yetişkinlere de hitap etmeye başlar ve akademik çalışmalara konu olurlar. Çizgi roman, gelişimi boyunca tıpkı sanatın diğer dalları gibi yaratıldığı dönemin ve kültürün aynası olur. Buna karşın XX. yüzyıl boyunca gittikçe popülerleşen çizgi romanların dünyası geçmişten günümüze hem yaratıcıları hem de kahramanları bakımından erkeklerin hâkim oldukları bir çevredir. Kadın çizgi roman kahramanlarının aldığı roller, toplumun kadınlara karşı ön yargılarını açıkça gözler önüne sermektedir. Kadınların erkeklerle eşit olma isteği ve özgürlük mücadeleleri açısından değişimlerin çok hızlı bir biçimde gerçekleştiği XX. yüzyılda çizgi romandaki kadınlar da toplumsal gelişmelerden etkilenirler. Fransız yazar ve filozof Simone de Beauvoir, yüzyılın ortasında yayımlanan İkinci Cinsiyet isimli eserinde kadının toplumdaki alt konumunun nedenlerini disiplinlerarası bir yöntemle ele alır ve varoluşçu görüşler ile açımlar. Beauvoir'ın pek çok tespiti günümüzde de geçerliliğini korumaktadır. Çalışmamızın amacı, tarihi ve toplumsal gelişmeler ışığında ve Beauvoir'ın varoluşçu feminist görüşleri temel alınarak, XX. yüzyıl boyunca Franco-Belge çizgi roman ekolünde kadınların özgürleşme yolculuğunun ilerleyişini, kadın çizgi roman kahramanlarının analizleri eşliğinde değerlendirmektir. Yüzyılın farklı aşamalarından Bécassine, Lili, Bianca Castafiore, Calamity Jane, Bonemine (Dediğimdediks), Schtroumpfette (Şirine), Laureline, Natacha, Yoko Tsuno ve Adèle Blanc-Sec isimli kadın çizgi roman kahramanlarının gelişimleri, varoluşçu feminizm kuramı ile birlikte alanyazın taraması ve metin inceleme yöntemleri yardımıyla analiz edilerek değerlendirilmeye çalışılacaktır. Çalışmamızın sonucunda, kadının toplumsal ve siyasal olaylardan, XX. yüzyıla damgasını vuran büyük savaşlardan ve buhranlardan daha çok etkilenmesinin ve ötekileştirilmesinin izlerinin çizgi romanlardaki yansımalarının ortaya koyulması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Comics the ninth art, after its invention, has long been seen as a purely childish occupation and is often associated with children's literature. The audience of comics changes in time. With the expansion of the themes, they have treated and techniques on since the 1960s, comics also appeal to adults and become the subject of academic studies. Throughout its development, comics, like other branches of art, become a mirror of the period and culture in which it was created. However, the world of comics, which has become increasingly popular throughout the XXth century, is an environment dominated by men in terms of both its creators and heroes from past to present. The roles of female comic book characters clearly reveal the prejudices of society against women. In the XXth century, when changes took place rapidly in terms of women's desire to be equal with men and their struggle for freedom, women in comics are also affected by social developments. The French writer and philosopher Simone de Beauvoir, in her book titled The Second Sex, published in the middle of the century, discusses the reasons of the inferior position of women in society with an interdisciplinary method and explains it with existential philosophical views. Many of Beauvoir's views and determinations are still valid today. The aim of our study to evaluate the progress of the emancipation journey of the female heroes in the Franco-Belgian comics throughout the century, with the analysis of the female comic book heroes in the light of historical and social developments and based on Beauvoir's existentialist feminist views. It will be tried to be evaluated and analyzed with the help of literature review and text analysis methods accompanied by existentialist feminist theory, the development of female comic book heroes from different stages of the century, namely Bécassine, Lili, Bianca Castafiore, Calamity Jane, Bonemine (Impedimenta), Schtroumpfette (Smurfette), Laureline, Natacha, Yoko Tsuno and Adèle Blanc-Sec. As a result of our study, it is aimed to reveal the reflections of women's being more affected by social and political events, the great wars and depressions that marked the twentieth century, and the traces of being marginalized in comics.