İlkokul fen bilimleri dersinde ortak bilgi yapılandırma modeline dayalı öğretimin etkililiği doktora tezi
The efficiency of teaching based on the common knowledge construction model in primary school science course
  1. Tez No: 792981
  2. Yazar: MEHMET ÜRÜNİBRAHİMOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE AYSIN ŞENEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 265
Özet
Bu araştırmanın amacı, ilkokul dördüncü sınıf Fen Bilimleri dersinde Ortak Bilgi Yapılandırma Modelinin kullanımının etkililiğini belirlemektir. Karma araştırma modeli benimsenerek gerçekleştirlen araştırmada desen olarak gömülü desen kullanılmıştır. Araştırmanın nicel boyutunda, ön test-son test eşitlenmemiş kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Bu doğrultuda deney grubuna Ortak Bilgi Yapılandırma Modeli kullanılarak deneysel müdahale yapılmış, kontrol grubuna deneysel müdahale yapılmamıştır. Araştırmanın nitel boyutundaysa deney grubu öğrencileriyle yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Araştırma, 2020-2021 eğitim-öğretim yılının bahar döneminde Gaziantep ilinde bulunan bir ilkokulun dördüncü sınıf şubelerinin birisinde yapılmıştır. Araştırmada; deney grubu 19, kontrol grubu 19 öğrenciden oluşmuştur. Beş hafta süren uygulama sürecinde deney ve kontrol gruplarının her birisinde 20 saat ders işlenmiştir. Araştırmanın verileri; Kişisel Bilgiler Formu, Kelime İlişkilendirme Testi, Kavramsal Anlama Testi, Bilimin Doğasına Yönelik Anlayışı Belirleme Formu ve Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu ile toplanmıştır. Araştırmada; toplanan nicel verilerin çözümlenmesinde betimsel istatiksel yöntemler ve t testi, nitel verilerin çözümlenmesindeyse içerik analizi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, Ortak Bilgi Yapılandırma Modelinin öğrencilerin kavramsal anlamalarının artması ve bilimin doğası anlayışlarının gelişmesinde daha etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to determine the functionality of the use of Common Knowledge Construction Model in the learning process in the fourth grade primary school science course in terms of conceptual understanding and the nature of science dimensions. In the research, the nested/embedded pattern was used as a pattern. In this direction, experimental intervention was made using Common Knowledge Construction Model to the experimental group, and no experimental intervention was made to the control group. In the qualitative dimension of the research, semi-structured interviews were conducted with the experimental group students. The research was conducted in one of the fourth grade branches of a primary school in Gaziantep in the spring term of the 2020-2021 academic year. In the research; the experimental group consisted of 19 students and the control group consisted of 19 students. During the five-week implementation process; 20 hours of lessons were taught in each of the experimental and control groups. The data of the research; It was collected with the help of Personal Information Form, Word Association Test, Conceptual Understanding Test, Opinion Determination Form on the Nature of Science and Semi-Structured Interview Form. The quantitative data in the study were analyzed; descriptive statistical methods and t -Test. The qualitative data was analyzed using content analysis. As a result of the research, it was concluded that Common Knowledge Construction Model was more effective in increasing students' conceptual understanding and understanding the nature of science.