Working from home and work-life balance: Relationship and links to job satisfaction and organizational commitment
Uzaktan çalışma ve iş-hayat dengesi: İlişki ve iş memnuniyeti ve örgütsel bağlılıkla bağlantılar
- Tez No: 792998
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYAT KABASAKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Covid-19 pandemisinin sosyal izolasyon ve karantina uygulamaları ile profesyonel ve kişisel yaşam arasında denge kurmak bir zorluk haline geldi. Neredeyse bir gecede ofisten eve taşınan iş hayatı, iş ve özel yaşam arasındaki fiziksel sınırları ortadan kaldırarak birçok kişinin iş-yaşam dengesini değiştirdi. Salgının etkisinin azalmasıyla birlikte şirketler pandemisiz dünyaya uyum sağlamaya başladı. Kişi-çevre uyumu teorisi, istenilen sonuçlara ulaşmak için kişi ve çevre arasındaki uyumun gerekli olduğunu belirterek bu ikili arasındaki eşleşmeyi vurgular, uyumdaki bozulmaların tarafların eğilim ve ihtiyaçlarında değişikliğe neden olacağını söyler. Bu çalışma, uzaktan çalışma ile iş-hayat dengesi arasındaki ilişkiyi ve örgütsel bağlılık ile iş memnuniyetin nasıl etkilendiğini araştırmayı amaçlamıştır. Pragmatik paradigma yöntemi ile katılımcıların evden çalışma deneyimlerini, iş-hayat dengesini ve ilişkilerini anlamak için anket ve görüşme verilerini birleştirilmiştir. Sonuçlar, uzaktan çalışmanın iş-hayat dengesini, örgütsel bağlılık ve iş tatminini iyileştirdiğin göstermiştir. Ayrıca iş-hayat dengesinin örgütsel bağlılık ve iş tatmini üzerindeki olumlu etkisi ortaya çıkarılmıştır. Çalışma ayrıca, uzaktan çalışmanın kadınların iş-hayat dengesini erkeklere göre daha olumsuz etkilediğine işaret etmektedir. Dünyanın pandemiyi atlatmasıyla uzun yıllardır süregelen işyeri alışkanlıkları yeniden şekillenirken, iş dünyasındaki uyumu sağlamak için uzaktan çalışma ve iş-hayat dengesi konusunda daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Balancing between professional and personal life became a challenge with social isolation and the lockdowns of the Covid-19 pandemic. An almost overnight shift to working from home eliminated the physical boundaries between work and private life and altered the work-life balance of many. With the withdrawal of pandemic waves, companies have started adapting to the pandemic-free world. The person-environment fit theory emphasizes the fit between person and environment by indicating that ensuring a match between those is required for desirable outcomes, furthers that disruptions to the fit end up with a change in intention and necessity for parties. This study aimed to explore the relationship between work-life balance and working from home and how it influences job satisfaction and organizational commitment. The pragmatic paradigm framework combines survey and in-depth interview data to understand the participants' working from home experiences, work-life balance, and relationships. The results demonstrate that working from home improves work-life balance, job satisfaction, and organizational commitment. Moreover, the positive influence of work-life balance on job satisfaction and organizational commitment is shown. The study also indicated that remote work causes more damaged work-life for women than men. While the centuries-old workplace habits are reshaping with the recovery from the pandemic, more research about remote work and work-life balance is needed to sustain fit in business life.