Critical analysis of the AKP's gender politics: Towards withdrawal from İstanbul convention
İstanbul sözleşmesi'nden çekilme'ye doğru AKP'nin toplumsal cinsiyet siyasetinin eleştirel analizi
  1. Tez No: 793004
  2. Yazar: GAMZE ÇELENK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR BEDİRHANOĞLU TOKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Political Science, Sociology, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu tez çalışması, Türkiye Devletinin, kısaca İstanbul Sözleşmesi adıyla bilinen Kadına Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye Dair Avrupa Konseyi Sözleşmesi'nden 21 Mart 2021 tarihinde alınan Cumhurbaşkanlığı Kararı ile çekilmesini incelemektedir. İstanbul Sözleşmesi örneğinin Türkiye'de siyasi iktidarın ve ilgili toplumsal cinsiyet siyasetinin dönüşümünün göstergesi olabileceğini varsayarak, bu çalışma Sözleşme'nin imzalanması ve geri çekilme süreçlerini devlet odaklı anlamlandırmayı amaçlamaktadır. Materyalist-feminist teorik ve kavramsal çerçeveye dayanarak, bu çalışma Türkiye'deki AKP iktidarının toplumsal cinsiyet siyasetinin İstanbul Sözleşmesi'nden çekilmesiyle sonuçlanan muhafazakar ve neoliberal süreçlerini betimleyerek eleştirel bir şekilde analiz etmiştir. Bu tezin ana bulgusu, İstanbul Sözleşmesi'nden çekilmeye ilişkin Cumhurbaşkanlığı Kararı'nın, 2010 sonrası dönemde seçici ataerkilliğin konsolide edildiği Türkiye'nin, 2018'den itibaren içinde bulunduğu siyasi-ekonomik krizde toplumsal cinsiyet seçiciliğinin toplumsal cinsiyet karşıtı/anti-feminist güçlere doğru pekişmesinin bir sonucu olduğudur. Sonuç olarak, bu çalışma materyalist-feminist devlet teorisinin İstanbul Sözleşmesi örneği ile yeniden bağlamlaştırılmasına dayanarak, sözleşmeden geri çekilme yolunda siyasi iktidarda meydana gelen değişimin sadece iktidarın siyasi gücünü kötüye kullanması değil, toplumsal cinsiyet seçiciliklerine sahip tarihsel-ilişkisel bir yapı olarak devletin değişimi olduğunu savunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the withdrawal of Turkish state from the Council of Europe Convention on Preventing and Combating Violence Against Women and Domestic Violence, known as Istanbul Convention (IC), by a Presidential Decision published on March 21st, 2021. Assuming that the case of IC can be an indicator of the transformation of political power and its gender politics in Turkey, this study aims to understand the processes leading to the signing of the Convention, and the withdrawal decision with a focus on the state. Based on the materialist-feminist theoretical and conceptual framework, this study critically analyzes the gender politics of the AKP government in Turkey, by focusing on neoconservative and neoliberal processes that resulted in withdrawal from IC. The main argument of the thesis is that The Presidential Decision on withdrawal from IC is a result of the consolidation of selective patriarchy in post-2010 era Turkey which, from 2018 onwards, found itself in a political-economic crisis and consequently tilt the direction of gender selectivity of the new Turkish state towards anti-genderist/anti-feminist social forces. In conclusion, based on the recontextualization of the materialist-feminist state theory, this study finds out that the change in political power towards withdrawal from IC is not exclusively the misuse of political power, but change in the historical form of the capitalist state as a historical-relational structure with gender selectivities