Consumer involvement with corporate reputation
Tüketicilerin kurumsal itibar ilgilenimi
- Tez No: 793005
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLDEN ASUGMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 297
Özet
Bu tez, tüketicilerin satın alım karar süreçlerinde, şirketlerin kurumsal itibar ile ilgilenimlerinin temel motivasyonlarını ve bu ilgilenimin tüketicilerin ağızdan ağıza pazarlama davranışları üzerindeki etkisini anlamayı amaçlamıştır. Bu kapsamda, bu çalışma, literatüre yeni bir yapı ve buna bağlı olarak yeni bir ölçek kazandırmıştır: Kurumsal İtibar İlgilenimi (Kİİ). Teorik model ve modelin önerdiği tüm varsayılan etkileşimler, Düzenleyici Odak Teorisi (DOT)'nin ve tüketici ilgileniminin teorik ilke ve temellerine dayalı olarak geliştirilmiştir. Önerilen model, Türkiye'deki 420 tüketiciden alınan verilerle ampirik olarak test edilmiştir. Toplanan veriler, hem ölçüm hem de yapısal modeli değerlendirmek amacıyla Kısmi En Küçük Kareler Yapısal Eşitlik Modellemesi kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular, farklı düzenleyici odakların Kİİ üzerindeki farklı etkilerini saptayarak, DOT'nin tüketicilerin Kİİ farklılıklarını etkili bir şekilde açıkladığını ortaya koymuştur. Tüketicilerin, satın alım karar süreçlerinde, algılanan faydalar, olumlu duygular ve kişisel ihtiyaçlar gibi hedefleriyle ilgili olumlu sonuçlara ulaşmak için Kİİ gösterdikleri tespit edilmiştir. Kurumsal itibarın tüketicilerin satın alım karar süreçlerindeki rolünün, satım alım kararı ile ilgili olarak algılanan risk ve belirsizliği azaltmadaki çoğunlukla atıfta bulunulan rolünden farklı olduğu ortaya konulmuştur. Kİİ'nin ağızdan ağıza iletişim üzerinde farklı etkileri bulunmuştur. Araştırma bulgularının, pazarlama araştırmacılarının tüketicilerin kurumsal itibar ile ilgilenimini daha iyi anlamalarına ve pazarlama profesyonellerinin, doğru pazarlama stratejileri ve programları tasarlama ve yürütme konusunda şirketlerine rehberlik etmelerinde yardımcı olacağına inanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aimed to comprehend the underlying motivations of the consumers that make them get involved with the corporate reputation (CR) of companies across purchase decision contexts. It presented a model of consumer involvement (CI) with CR and scrutinized its underlying motivational states and its impact on the word of mouth (WOM) behavior of consumers. We introduced a new construct and, accordingly, a new scale to the literature: Corporate Reputation Involvement (CRI). The theoretical model and all hypothesized interactions between the model's constructs were developed based on the theoretical tenets of Regulatory Focus Theory (RFT) and CI. We empirically tested the proposed model with data from 420 consumers in Turkey. The collected data was analyzed using the Partial Least Square Structural Equation Modeling to assess the measurement and structural models. The different impacts of different regulatory focuses on the CRI confirmed that RFT effectively explains the individual differences regarding CRI. It was found that the pivotal role of CR in consumers' purchase decision making is beyond its mostly referred role in mitigating perceived risk and uncertainty related to the decision. The findings highlight that consumers get involved with CR to attain positive outcomes related to their goals, such as perceived benefits, positive emotions, and self-needs. The different impacts of CRI on WOM were concluded. The findings will help marketing scholars better understand whether and why (the underlying motivations) consumers get involved with the CR of companies. It will also help marketing professionals guide their companies in designing and executing appropriate marketing strategies and programs.