Genç kadınların meme kanseri kendi kendine meme muayenesi konusunda bilgi ve tutumları ile sağlık inançları: Giresun Üniversitesi örneği
The knowledge and attitudes of young women on breast cancer, breast self examination and health beliefs: The case of Giresun University
- Tez No: 793030
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EDA ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Eğitimi, Sağlık Yönetimi, Health Education, Healthcare Management
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırmada Giresun Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi ve Eğitim Fakültesinde öğrenim gören kadın öğrencilerin meme kanseri ve kendi kendine meme muayenesi konusundaki bilgi ve tutumları ile sağlık inançları araştırılmıştır. Çalışmanın örneklemi 335 kadın öğrenciden oluşmaktadır. Veriler Kişisel Bilgi Formu ve Champion Sağlık İnanç Modeli Ölçeği (CSİMÖ) kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde Kruskal-Wallis varyans analizi, Mann-Whitney U testi kullanılmıştır. Çalışmada Eğitim Fakültesi öğrencilerinin %37,8'inin, Sağlık Bilimleri Fakültesi öğrencilerinin %23,7'sinin ailesinde kanser öyküsü bulunmaktadır. Eğitim Fakültesi öğrencilerinin %29,4'ünün KKMM'yi bildikleri, %4,2'sinin düzenli olarak KKMM yaptığı, %86,1'inin KKMM'yi hiç yapmadıkları bulunmuştur. Sağlık Bilimleri Fakültesi öğrencilerinin ise %80,4'ünün KKMM'ni bildikleri, %21,6'sının düzenli olarak KKMM yaptığı, %52,6'sının KKMM'ni hiç yapmadıkları tespit edilmiştir. Eğitim Fakültesi ve Sağlık Bilimleri fakültelerinde öğrenim gören öğrencilerin sınıf düzeyleri, ailelerinde kanser öyküsü bulunma durumu, meme kanserine ilişkin bilgi alma durumu, KKMM yapma sıklığı ve eğitim gördükleri fakültelere göre CSİMÖ'nün bazı alt boyutları puan ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmuştur (p˂0,05). Eğitim Fakültesi ve Sağlık Bilimleri Fakültesi öğrencileri ile CSİMÖ alt boyutları arasında anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Araştırmanın sonucunda Sağlık Bilimleri Fakültesi öğrencilerinin Eğitim Fakültesi öğrencilerine göre meme kanseri farkındalığının daha yüksek olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the knowledge, attitudes and health beliefs of female students studying at Giresun University Faculty of Health Sciences and Faculty of Education were investigated about breast cancer and breast self examination. The sample of the study consists of 335 female students. Data were collected using the Personal Information Form and the Champion's Health Belief Model Scale (CHBMS). Kruskal-Wallis analysis of variance, Mann-Whitney U test were used in the analysis of the data. In the study, 37.8% of the students of the Faculty of Education and 23.7% of the students of the Faculty of Health Sciences had a family history of cancer. It was found that 29.4% of the Faculty of Education students knew BSE, 4.2% regularly performed BSE, and 86.1% never performed BSE. It was determined that 80.4% of the Faculty of Health Sciences students knew BSE, 21.6% regularly performed BSE, and 52.6% had never done BSE. Statistically significant difference was found between the mean scores of some sub-dimensions of CHBMS, according to the students of the faculty of Heath Sciences and the faculty of Education on their grade levels, family history of cancer, information about breast cancer, frequency of BSE and the faculties they attended (p˂0.05). Significant relationships were found between the students of the Faculty of Education and the Faculty of Health Sciences and the sub-dimensions of CHBMS. As a result of the research, it was found that the students of the Faculty of Health Sciences had a higher awareness of breast cancer than the students of the Faculty of Education.