The role of strategic planning in enhancing organizational performance: Case study of Baghdad private universities
Örgütsel performansın artırılmasında stratejik planlamanın rolü: Başkent Bağdat'taki özel üniversiteler üzerine bir araştırma
- Tez No: 793089
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KESİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışma, özel üniversitelerdeki stratejik planlama uygulamalarına odaklanmış ve nitel bir çalışma yaklaşımını bir çerçeve olarak kullanarak Bağdat'taki üniversite stratejik planlaması ile örgütsel performans arasındaki etkiyi ve bağlantıyı anlamaya çalışmıştır. Bununla birlikte, stratejik planlama boyutlarının örgütsel performans üzerindeki etkisi, özellikle özel üniversitelerde etkili stratejik planlama uygulamalarının temel özellikleri hakkındaki bilgileri geliştirecek şekilde araştırılmıştır. Çalışma ayrıca çalışma için veri toplamak amacıyla anket anketini kullandı. Buna göre, stratejik planlama ve yüksek performanslı eğitim hizmetlerine olan bağlılıkları nedeniyle üç özel üniversite seçildi. Araştırmaya dayanarak, stratejik planlama ile örgütsel performans arasında açık ve istatistiksel olarak anlamlı bir bağlantı bulunmaktadır. Ek olarak, üniversitenin iç hedefleri ve yönü, üniversitenin örgütsel performansı ile en güçlü olumlu ilişkiye sahiptir. Ayrıca, regresyon analizinin bulguları, stratejik planlamanın örgütsel performansı nasıl etkilediğini göstermiştir. Çalışmanın bulguları bu nedenle üniversite kültürünün ve karar verme stillerinin stratejik planlama verimliliğini teşvik eden akademik bir ortamın yaratılmasını nasıl etkilediğine ışık tutmaktadır.
Özet (Çeviri)
In order to understand the relationship and influence between university strategic planning and organizational performance in Baghdad, this study used a qualitative study approach as a framework to investigate strategic planning practices at private institutions. To better understand the underlying characteristics of successful strategic planning procedures, especially at private colleges, the impact of strategic planning aspects on organizational performance was examined. In order to gather data for the study, the survey questionnaire was also used. Accordingly, three private universities were chosen due to their dedication to strategic planning and high-performance educational services. The research shows a strong and statistically significant relationship between organizational success and strategic planning. Additionally, there is a substantial positive correlation between the organizational success of the university and its internal objectives and direction. The outcomes of the regression analysis further demonstrated how strategic planning affects organizational performance. The study's findings provide insight into how university culture and decision-making practices affect the creation of an environment that fosters strategic planning efficacy.