Hz. Peygamber'in hadislerinde iltimas
Favoritism in the Prophet's hadiths
- Tez No: 793107
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLYAS CANİKLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Allah, ilk insan ve peygamber olan Hz. Âdem'den son peygamber Hz. Muhammed'e kadar güzel ahlâkın tesisi için gerekli uygulamaları bizlere bildirmiştir. Bunların içerisinde doğruluk, kardeşlik, adalet, güvenilirlik, eşitlik ve emanet gibi kavramlar yer almaktadır. İltimas ise bütün bu güzel hasletlerin zıddı olarak karşımıza çıkmaktadır. İltimas, çeşitli sebeplerden ötürü bazı insanların ötekileştirilip diğerlerinin kayırılmasıdır. Bu sebepler içerisinde, insanların yaratılıştan sahip oldukları ırkları, ten renkleri, cinsiyetleri yer almakta ve sahip olunan maddi değerler, makamlar da bulunmaktadır. Yaratılıştan gelen her bir farklılık Allah'ın bizlere sunmuş olduğu birer zenginliktir. Allah katında bu zenginlikler üstünlük vesilesi olamaz. Üstünlük ancak takva ve ilim sahibi olmakla mümkündür. İslam'ın temel kaynaklarına ters düşen iltimas, üzerinde düşünülmesi gereken bir husustur. Tarihte belli zaman ve toplumlarda hem insani hem de dini açıdan sıkıntı olan adam kayırma eylemi günümüzde de farklı şekil ve tonlarda her ne kadar istenmese de varlığını devam ettirmektedir. Ahlakı yozlaştıran ve toplumsal bir problem olan iltimasa karşı insanların bilinçlendirilmesi gerekmektedir. Araştırmamızda, her konuda en güzel örnek olan Hz. Peygamber'in hadislerine müracaat edilerek iltimas hakkında günümüz insanımızın bilinç düzeyinin arttırılması, bu ve buna benzer tutumlardan uzak kalmanın davranış haline getirilmesi amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
From Adam (a.s.), the first human and prophet, to the last prophet, Muhammad (s.a.w.), Allah has informed us about the necessary practices for the establishment of good moral values. These include concepts such as righteousness, brotherhood, justice, reliability, equality and trust. Favoritism, on the other hand, is the opposite of all these beautiful traits. Favoritism is the otherisation of some people and the favoring of others for various reasons. Among these reasons, people's races, skin colors, genders, and material values and positions are also included. Every difference that comes from creation is a richness that Allah has presented to us. These riches cannot be a means of superiority in the sight of Allah. Superiority is possible only by having taqwa and knowledge. Conflicting favoritism with the basic sources of Islam is an issue that needs to be considered. The favoritism, which has been a problem both in terms of humanity and religion in certain times and societies in history, continues to exist in different forms and tones, although it is undesirable. It is necessary to raise awareness of people against favoritism, which is a social problem and corrupts morality. In our research, it is aimed to increase the awareness of today's people about favoritism by referring to the hadiths of the Prophet, which is the best example in every subject, and to make it a behavior to stay away from these and similar attitudes.