'Baykuş Sesleri ve Sinekler' filmi bağlamında kültürel bir pratik olarak sıradanlaşmış kötülük
The banal evil as a cultural practice within the context of the movie 'Hoots and Flies'
  1. Tez No: 793114
  2. Yazar: HASAN AYDIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEM ÇINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Fine Arts, Radio and Television, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Film Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmada, tez kapsamında çekilen Baykuş Sesleri ve Sinekler filminde başat bir tema olarak öne çıkan kötülük olgusu, sıradanlık ve kültürel pratikler çerçevesinde incelenmiştir. Birçok farklı disiplinin inceleme konusu olan kötülük, geleneksel düşünce tarihinde tanrı ile ilişkilendirilmiş ve çoğunlukla teolojik tartışmaların konusu olarak görülmüştür. Çalışmanın çıkış noktası, insanın sorumluluğu ve tercihleriyle ile gerçekleşmiş kötülük arasında bağlantı kurduğundan, kuramsal çerçeve kısmında kötülüğü etik bir düzlemde ele alan tartışmalara yer verilmiştir. Kuramsal çerçeve oluşturulurken tümdengelimsel bir anlayışla, öncelikle kötülük etik bir kategori ve olgu olarak tartışılmıştır. Üçüncü bölümde tarihsel toplumsal süreçler içinde yaşanılan kötülüklere örnekleriyle birlikte yer verilmiştir. Sonraki bölümde kötülüklerin altında yatan iyilik motivasyonları incelenmiştir. Çalışmanın asıl soruşturduğu konu olan kötülüğün sıradanlaşması ile ilgili kısımda bilinçli ve bilinçsiz eylem olarak kötülüklere ve doğru değerlendirme ve etik eylem kavramlarına değinilmiştir. Tüm bu kuramsal çerçeve ışığında Michael Haneke'nin Beyaz Bant, Ömer Lütfi Akad'ın Gelin filmi kötülüğün sıradanlaşması bağlamında ele alınmış ardından da tez kapsamında çekilen Baykuş Sesleri ve Sinekler filminin değerlendirmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the phenomenon of malignment, dominant theme in the short movie, named as“Hoots and Flies”shot within the scope of the thesis, was examined within the framework of ordinary and cultural practices. The malignment topic examined in different disciplines, was linked with God in the traditional history of thought and was viewed as the topic of theological discussions. Because this study was derived from a connection between the responsibility of human being and his/her choices with the actualized malignant actions, in the literature review section of the study the discussions around malignance regarding the ethical perspective were presented. With a deductive perspective in the literature review section, firstly malignance was discussed as an ethical category and phenomenon. In the third section of the study, the malignancy experienced within the historical and societal processes with presenting their examples. In the next chapter, the benevolence motivation under the maleficence was examined. In the chapter within that the banality of evil, which is the main topic examined in this study, the topics of malignancy that is conscious and unconscious and of accurate evaluation and ethical action were mentioned. Within the light of all this theoretical framework presented,“The White Ribbon”shot by Micheal Haneke and“The Bride”shot by Ömer Lütfi Akad movies were analyzed within the context of banality of the evil, then the short movie“Hoots and Flies”that was shot within the scope of this thesis were evaluated.