Kitle kaynak kullanımı tabanlı karar destek sistemi: İşletme ve tüketici perspektifi
Crowdsourcing based decision support system: Business and consumer perspective
  1. Tez No: 793115
  2. Yazar: HANDE BİLGEHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYLA ÖZHAN DEDEOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, İşletme, Management Information Systems, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Kitle kaynak kullanımı, katılımcı kültür temelinde sorunları çözmek, içerik oluşturmak ve yenilik aramak için kolektif zekayı, işbirlikçi kültürü ve toplulukların oluşumunu kullanan bir üretim modeli olması işletmeler/organizasyonlar tarafından daha önemli olmaya başlamıştır. Literatürde de kitle kaynak kullanımının farklı sektörlerde kullanımına ilişkin çalışmalar bulunmaktadır. Kozmetik sektöründe de kitle kaynak kullanımından faydalanarak yeni ürün üreten ve pazara sunan markalar bulunmaktadır. Bu çalışmalar incelendiğinde parfüm tasarımı, geliştirme üzerine yapılmış bir çalışma olmaması bu sektördeki pratik eksikliğini göstermektedir. Bu tez çalışmasında geleneksel olarak burunlar tarafından tasarlanan ve geliştirilen parfümlerin kitle kaynak kullanımından yararlanılarak mevcut ve potansiyel tüketiciler bir parfüm tasarımı ve geliştirmesi için davet edilmiştir. Bu süreç için bir karar destek sistemi tasarlanıp, geliştirilmiş ve test edilmiştir. Burunların karar verici olarak görev aldığı sistemde, karar vericilerin değerlendirmeleri Bulanık TOPSİS yöntemiyle ortaya konulmuştur. Sonuç olarak bu sektörde faaliyet gösteren işletmelerin bir parfüm tasarımı için kitleden nasıl yararlanabileceğini ve kitlenin burunlar kadar parfüm tasarımında başarılı olup olmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Crowdsourcing, a production model that uses collective intelligence, collaborative culture and the formation of communities to solve problems, create content and seek innovation on the basis of participatory culture, has become more important by businesses/organizations. In the literature, there are studies on the use of crowdsourcing in different sectors. In the cosmetics sector, there are brands that make use of crowdsourcing and produce new products. When these studies are examined, the lack of a study on perfume design and development shows the lack of practice in this sector. In this thesis, current and potential consumers are invited to design and develop a perfume by using the crowdsourcing of perfumes traditionally designed and developed by noses. A decision support system was designed, developed and tested for this process. In the system where the noses act as decision makers, the evaluations of the decision makers are revealed by the Fuzzy TOPSIS method. As a result, it has been determined how businesses operating in this sector can benefit from the audience for a perfume design and whether the audience is as successful in perfume design as noses.