Bir tarama programında meme kanseri tanısı alan ve almayanlarda meme kanseri risk değerlendirmesi:Olgu kontrol çalışması
Breast cancer risk assessment in A screening program with and without A diagnosis of breast cancer: A case control study
  1. Tez No: 793124
  2. Yazar: SEDA ŞAŞMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SULTAN ESER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Araştırma meme kanseri tarama katılımcılarında meme kanseri tanısı almış ve almamış kadınların meme kanseri risk durumlarının Gail modeli, Tyrer Cuzick modeli, T.C Sağlık Bakanlığı meme kanseri risk değerlendirme indeksi ile değerlendirilerek bu modellerin ve bilinen risk faktörlerinin toplumumuz için uygunluk durumunun belirlenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Olgu kontrol tipteki çalışma Balıkesir Atatürk Şehir Hastanesi KETEM Biriminde Ağustos 2021-Ocak 2023 tarihleri arasında yapılmıştır. Örnek büyüklüğü; meme kanseri tanısı alan 57 kadın (olgu) ile meme kanseri tanısı almayan 228 kadından oluşmaktadır. Çalışmamızda 51 olgu ve 162 kontrol grubu katılımcıya ulaşılmıştır. Araştırmanın bağımlı değişkeni meme kanseri tanısı almış olup olmamadır. Tek değişkenli analizlerde Fisher Exact Test, Yates Testi ve Pearson Ki-kare Testleri ve Odds Ratio, ileri analizlerde Binary Lojistik Regresyon çözümleme yöntemi kullanılmıştır. Olgu ve kontrol grubuna ait meme kanseri risk puanları arasındaki fark Man Whitney U testi ile değerlendirilmiştir. Risk ölçüm araçlarının toplumumuz için uygunluk durumunu belirlemek amacıyla Roc analizi yapılmıştır. Elde edilen p değerleri 0.05'ten küçükse fark anlamlı kabul edilmiştir. Gail 5 yıllık risk puanı medyanı olgu grubunda 1.10 iken kontrol grubunun 1.00'dır ve Gail ömür boyu risk puanı medyanı olgu grubunda 7.20 iken kontrol grubunun 7.60 olarak bulunmuştur. Sağlık Bakanlığı formuna göre olgu grubunun risk puanı medyanı 175.00 iken kontrol grubunun 165.00'dır. Tyrer Cuzick 10 yıllık risk puanı medyanı olgu grubunda 2.30 iken kontrol grubunda 1.80 ve Tyrer Cuzick ömür boyu risk puanı medyanı olgu grubunda 7.50 iken kontrol grubunda 6.25 olarak bulunmuştur. Belirlenen risk faktörleri ile meme kanseri arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
The research was carried out to determine the suitability of these models and known risk factors for our society by evaluating the breast cancer risk status of women who were diagnosed with breast cancer or not among breast cancer screening participants with the Gail model, Tyrer Cuzick model, and the breast cancer risk assessment index of the Turkish Ministry of Health. The case-control type study was conducted in Balıkesir Atatürk City Hospital KETEM Unit between August 2021 and January 2023. Sample size; 57 women (cases) diagnosed with breast cancer and 228 women who were not diagnosed with breast cancer (controls) consisted of 51 cases and 162 control group participants. The dependent variable of the study is whether or not you have been diagnosed with breast cancer. Fisher Exact Test, Yates Test, Pearson Chi-square Tests and Odds Ratio were used in univariate analyses, and Binary Logistic Regression analysis method was used in further analyses. The difference between the breast cancer risk scores of the case and control groups was evaluated with the Man Whitney U test. Roc analysis was conducted to determine the suitability of risk measurement tools for our society. If the obtained p values were less than 0.05, the difference was considered significant. While the median Gail 5-year risk score was 1.10 in the case group, it was 1.00 in the control group, and while the median Gail lifetime risk score was 7.20 in the case group, it was 7.60 in the control group. According to the Ministry of Health form, the median risk score of the case group was 175.00, while it was 165.00 for the control group. While the median Tyrer Cuzick 10-year risk score was 2.30 in the case group, it was 1.80 in the control group and while the median Tyrer Cuzick lifetime risk score was 7.50 in the case group, it was 6.25 in the control group. No significant relationship was found between the identified risk factors and breast cancer.