ADDIE tasarım modeline göre WEB 2.0 araçlarıyla ilkokul 4. sınıf matematik öğrenme ortamı geliştirme süreci
The process of developing a primary school 4th grade mathematics learning environment with WEB 2.0 tools according to the ADDIE design model
- Tez No: 793133
- Danışmanlar: PROF. DR. NEŞE IŞIK TERTEMİZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 216
Özet
Bu çalışmanın amacı; ADDIE tasarım modeline göre WEB 2.0 araçlarıyla ilkokul düzeyinde matematik öğrenme ortamı tasarlama sürecini ortaya koymaktır. Çalışmanın amacı doğrultusunda ilkokul dördüncü sınıf öğrencilerine yönelik doğal sayılar alt öğrenme alanında bulunan kazanımlar için ADDIE tasarım modeline göre WEB 2.0 araçlarıyla öğrenme ortamı tasarısı geliştirilmiştir. Çalışmada tasarım tabanlı araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu; Kayseri il merkezinde bulunan ve 4. sınıfa giden 25 öğrenci ile aynı okulun üçüncü sınıfından dördüncü sınıfına geçmiş 24 öğrenci oluşturmaktadır. Yapılan tasarının öğrenci başarısına etkisini ortaya koymak amacıyla araştırmacı tarafından 30 sorudan oluşan“Doğal Sayılar Düzey Belirleme Testi”geliştirilmiştir ve KR-20 güvenirlilik katsayısı 0.85'dir. Ayrıca tasarlanan öğrenme ortamının değerlendirilmesi amacıyla öğrencilerin öz değerlendirme ve sürece yönelik görüşlerini ortaya koymak için“Görüş Formu”kullanılmıştır. Tasarım modeli çerçevesinde yapılan çalışmada çekirdek modellerden olan ADDIE (analiz, tasarlama, geliştirme, uygulama ve değerlendirme) tasarım modeline göre WEB 2.0 araçlarıyla geliştirilen öğrenme ortamına yönelik süreçler ayrıntılı bir şekilde açıklanmıştır. Modelin analiz aşamasında 4. sınıflar için doğal sayılar alt öğrenme alanında yer alan 6 kazanıma yönelik öğrencilerin öğrenme eksiklikleri ortaya konmuş, tasarlama aşamasında öğrencilerin öğrenme eksikliklerinin ve hatalarının giderilmesine uygun bir öğrenme ortamı hazırlanması planlanmıştır. Geliştirme aşamasında tasarlanan öğrenme ortamı etkinliklerinde 24 farklı WEB 2.0 aracından yararlanılmıştır. Uygulama ilk olarak; kazanımların daha önce işlendiği ancak öğrenme eksikleri ve hataları olan 25 4. sınıf öğrenci grubu üzerinde gerçekleştirilmiştir. Değerlendirme aşamasında hazırlanan ve uygulanan tasarının etkililiğine; uygulamaya katılan öğrencilerin öğrenme düzeylerine, öz değerlendirmelerine ve görüşlerine bakılarak ortaya konmuştur. Değerlendirme sonuçlarından sonra tasarının iyileştirilmesi yoluna gidilmiş ve tekrar uygulanmıştır. Bu uygulama da kazanımların daha önce işlenmediği 3. sınıftan 4. sınıfa yeni geçmiş 24 öğrenci grubu üzerinde gerçekleştirilmiştir. Yeniden öğrenme ortamının etkililiğine bu gruptaki öğrenci başarısına, öz değerlendirme ve sürece yönelik görüşlerine bakılarak tasarı nihai duruma getirilmiştir. Geliştirilen öğrenme tasarısının etkililiğine bakıldığında; WEB 2.0 araçlarıyla ilkokul matematik dersi doğal sayılar alt öğrenme alanına yönelik öğrenme ortamı tasarısının hem 4. sınıfa devam eden 25 öğrenci hem de 3. sınıftan 4. sınıfa yeni geçmiş 24 öğrenci üzerinde yapılan uygulamalar sonucunda grupların doğal sayılara ilişkin öğrenme düzeyleri üzerinde istatistiksel olarak (tam öğrenme ölçütü olarak alınan 0.75 ve üstü açısından kazanımlara ulaşma düzeyi ve grupların öntest-sontest başarı puan ortalamalarının karşılaştırılması) etkili olduğu ortaya konmuştur. Ayrıca araştırmaya katılan öğrencilerin çoğu hem sürece yönelik hem de kendi öz değerlendirmelerinde olumlu yönde görüş belirtmişlerdir. Sonuç olarak; öğrenme-öğretme ortamı tasarlama modellerinden biri olan ADDIE tasarım modeline göre WEB 2.0 araçlarıyla belirlenecek bir öğrenme-öğretme ortamının, tasarım modeline göre geliştirilmesi, ADDIE tasarım modelinin bunlardan birisi olması ve öğrenme ve öğretme tasarımlarında bu durumların dikkate alınması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study; to reveal the process of designing a primary school mathematics learning environment with WEB 2.0 tools according to the ADDIE design model. In line with the purpose of the study, a learning environment design was developed with WEB 2.0 tools according to the ADDIE design model for the acquisitions in the natural numbers sub-learning area for primary school fourth grade students . Design-based research method was used in the study. The study group of the research; It consists of 25 students who are in the 4th grade in Kayseri city center and 24 students from the third grade to the fourth grade of the same school. In order to reveal the effect of the design on student success, the“Natural Numbers Leveling Test”consisting of 30 questions was developed by the researcher and the reliability coefficient of KR-20 is 0.85. In addition, in order to evaluate the designed learning environment, the“Opinion Form”was used to reveal the students' self-evaluation and their views on the process. In the study conducted within the framework of the design model, the processes for the learning environment developed with WEB 2.0 tools according to the ADDIE (analysis, design, development, application and evaluation) design model, which is one of the core models , are explained in detail. In the analysis phase of the model , the learning deficiencies of the students for the 6 acquisitions in the natural numbers sub-learning field for the 4th grades were revealed, and it was planned to prepare a learning environment suitable for eliminating the learning deficiencies and mistakes of the students during the design phase . 24 different WEB 2.0 tools were used in the learning environment activities designed during the development phase. Application first; The study was carried out on a group of 25 4th grade students who had learning deficiencies and errors before. The effectiveness of the draft prepared and implemented during the evaluation phase; It was revealed by looking at the learning levels, self-evaluations and opinions of the students participating in the application. After the evaluation results, the draft was improved and implemented again. This application was also carried out on a group of 24 students who had just passed from the 3rd grade to the 4th grade, where the achievements were not processed before. The draft was finalized by looking at the effectiveness of the re-learning environment, the students' success in this group, their views on self-evaluation and the process. Considering the effectiveness of the developed learning design; As a result of the applications of the learning environment design for the natural numbers sub-learning domain of the primary school mathematics course with WEB 2.0 tools on both 25 students attending the 4th grade and 24 students who have just passed from the 3rd grade to the 4th grade, it was found that the learning levels of the groups regarding natural numbers were statistically significant (exactly ) . In terms of 0.75 and above, which is taken as a learning criterion, the level of achievement of the achievements and the comparison of the pretest - posttest success point averages of the groups) were found to be effective. In addition, most of the students participating in the research expressed positive views both on the process and in their self-evaluations. In conclusion; According to the ADDIE design model, which is one of the learning-teaching environment design models, it can be suggested that a learning-teaching environment to be determined with WEB 2.0 tools should be developed according to the design model, that the ADDIE design model should be one of them, and that these situations should be taken into account in learning and teaching designs.