Oryantiring sporcularının sabahçıl-akşamcıl olma durumlarına göre bilinçli farkındalık düzeylerinin incelenmesi
Examination of conscious awereness of the orienteering athletes in morningness-eveningness
- Tez No: 793132
- Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ FATMA ÇOLAKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu araştırmanın amacı Türkiye'de oryantiring yapan sporcularının sabahçıl-akşamcıl istikrar seviyeleri ve bilinçli farkındalık düzeylerini farklı değişkenler açısından incelemektir. Türkiye Oryantiring Federasyonu bünyesinde yarışmalara katılan toplam 101 lisanslı sporcu gönüllü olarak araştırmaya katılmıştır. Veri toplama aracı olarak“kişisel bilgi formu”,“sabahçıl-akşamcıl istikrar ölçeği (SAİÖ)”ve“bilinçli farkındalık ölçeği (BİFÖ)”kullanılmıştır. Verilerin analizi SPSS 26 programı ile yapılmış olup iki gurup arası karşılaştırmalı analizlerde bağımsız örneklemler t-testi ve ikiden fazla guruplar için ise tek yönlü varyans analizi (ANOVA), farklılığın hangi gruptan kaynaklandığını tespit etmek için Tukey testi, iki değişken arası ilişkiyi incelemek için ise Pearson Korelasyon katsayısı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examinate the morningness-eveningness stability levels and the mindfulness levels in sport of orienteering athletes in term of different variables. A total of 101 licensed athletes voluntarily participated in research. As data collection tools,“ Personel Information Form”,“Morningness-Eveningness Stability Scale İmproved (MESSI)”and“Mindful Attention Awareness Scale (MAAS)”were used. The analysis of the data was made with the SPSS 26 program, independent samples t-test for comparative analyzes between two groups and one-way analysis of variance (ANOVA) for more than two groups, Tukey test to determine which group the difference originated from, Pearson Correlation coefficient was used for examine the relationship between two variables. No difference was found between the mean scores of MAAS and MESSI.