Görsel sanatlar dersinde etkileşimli e-kitabın kültürel miras kazanımlarına etkisi
The effects of interactive e-book on cultural heritage achievements in visual arts lesson
  1. Tez No: 793134
  2. Yazar: UMUT YAĞCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELİHA YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu araştırmada amaç, görsel sanatlar dersi kapsamında kültürel miras kazanımlarına yönelik hazırlanan etkileşimli e-kitabın öğrencilerin; akademik başarısına etkisini, kültürel mirasa yönelik tutumunu incelemek ve etkileşimli e-kitapla yapılan öğretime ilişkin görüşlerini belirlemektir. Bu araştırma; kültürel miras konusunda öğrencilerde farkındalık oluşturma, kültür varlıklarını tanıma, koruma ve teknolojinin eğitim alanında etkin bir şekilde kullanılması bağlamında önemlidir. Nicel araştırma metoduna uygun yarı deneysel bir araştırma ve nitel araştırma metoduna uygun görüşme ve tutum ölçeği ile elde edilen verilerin kullanılması için araştırmanın deseni karma desen şeklinde planlanmıştır. Katılımcılar seçkisiz uygun örneklem yolu ile Deney ve Kontrol grubu olarak belirlenen iki sınıfta 15'er öğrenci bulunmaktadır. Araştırmada başarı testi, tutum ölçeği ve yarı yapılandırılmış öğrenci görüşme formu olarak 3 farklı veri toplama aracı kullanılmıştır. Deney grubu ve Kontrol grubuna eğitim öncesinde öntest uygulanmıştır. Kontrol grubuna MEB eğitim planına göre eğitim verilmiş, Deney grubuna ise bu eğitime ek olarak etkileşimli e-kitap ortamında dijital içerik sunulmuştur. Daha sonra başarı sontest uygulanarak verilen eğitimin başarısı bilişsel olarak ölçülmüştür. Eğitimin sonucunda Deney grubunun oldukça anlamlı bir farkla Kontrol grubuna göre daha başarılı olduğu görülmüştür. Bunun sonucunda, etkileşimli e-kitabın verimli bir eğitim ortamı sağlayarak öğrencilerin ilgisini yüksek düzeyde tuttuğu ve başarıyı oldukça önemli bir oranda artırdığı görülmüştür. Ayrıca Deney grubunda etkileşimli e-kitap öğretimi ile ilgili öğrenci görüşleri, öğrenci görüşme formu aracılığıyla içerik analizi yöntemiyle toplanmıştır. Öğrencilerin çoğunluğunun etkileşimli e-kitap kullanmayı benimsedikleri, derslerde etkileşimli e-kitap kullanmayı büyük bir merakla istedikleri anlaşılmıştır. Her iki gruba uygulanan tutum ölçeği sonucuna göre öğrencilerin kültürel mirasa yönelik tutumlarının yüksek olduğu, kültürel mirasa önem verdikleri, kültürel miras bilincine sahip oldukları ve öğrencilerin kültürel miras bilinci kazanmasında görsel sanatlar dersinin öneminin büyük olduğu bulgularına ulaşılmıştır. Elde edilen bulgular ışığında; etkileşimli e-kitapların öğrenci başarısını artırması, derslere yönelik olumlu tutum oluşturması ve olumlu öğrenci görüşleri bakımından öğretime entegre edilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to use the interactive e-book prepared for cultural heritage acquisitions within the scope of visual arts course. The aim of this study is to examine the effect on academic success, his attitude towards cultural heritage and to determine his views on teaching with interactive e-books. This research; It is important in the context of creating awareness among students about cultural heritage, recognizing and protecting cultural assets and using technology effectively in the field of education. The design of the research was planned as a mixed design in order to use the data obtained with a quasi-experimental research suitable for the quantitative research method and interview and attitude scale suitable for the qualitative research method. There are 15 students in each of two classes, the participants of which were determined as the Experimental and Control groups by random convenient sampling. In the research, 3 different data collection tools are used as achievement test, attitude scale and semi-structured student interview form. Pre-test was applied to the experimental group and control group before the training. The control group was given training according to the MEB training plan, and the experimental group was provided with digital content in an interactive e-book environment in addition to this training. Afterwards, the success of the education was measured cognitively by applying the success posttest. As a result of the training, it was seen that the Experimental group was more successful than the Control group with a very significant difference. As a result, it is thought that the interactive e-book provides a productive educational environment, keeps students' interest at a high level and increases success significantly. In addition, students' opinions about interactive e-book teaching in the experimental group were collected by content analysis method through the student interview form. It was understood that the majority of the students adopted using interactive e-books and they wanted to use interactive e-books in lessons with great curiosity. By applying the attitude scale to both groups, it was concluded that the students' attitudes were high, they gave importance to cultural heritage, they had cultural heritage awareness, and the visual arts course was of great importance for students to gain awareness of cultural heritage. In the light of the findings obtained; It is recommended to integrate interactive e-books into teaching in order to increase student success and create positive attitudes towards the lessons.