Fen bilgisi öğretmen adaylarının çevre etiği farkındalıklarının ve çevresel davranış durumlarının belirlenmesi
Determining the environmental ethics awareness and environmental behavior of candidates of science teachers
- Tez No: 793138
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA BENZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu araştırmada Fen Bilgisi öğretmen adaylarının çevre etiği farkındalıklarının ve çevresel davranış durumlarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2021-2022 Eğitim-Öğretim yılında bir devlet üniversitesinde öğrenim görmekte olan 224 Fen Bilgisi öğretmen adayı oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Çevre Etiği Farkındalık Ölçeği”ve“Çevre Davranış Ölçeği”kullanılmıştır. Yapılan araştırma sonuçlarına göre öğretmen adaylarının çevre etiği farkındalıkları cinsiyet, anne eğitim düzeyi ve çevre ile ilgili seminer alma durumuna göre değişmektedir. Çevre davranış durumlarında ise sınıf, anne eğitim düzeyi, baba eğitim düzeyi, sosyal projeye katılma durumu, çevre ile ilgili ders ve seminer alma durumu değişkenlerine göre gruplar arasında anlamlı düzeyde fark bulunduğu diğer değişkenlere göre ise gruplar arasında anlamlı düzeyde fark olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the environmental ethics awareness and environmental behavior of pre-service science teachers. Survey model, one of the quantitative research methods, was used in the research. The study group of the research consists of 224 science teacher candidates studying at a state university in the 2021-2022 academic year.“Environmental Ethics Awareness Scale”and“Environmental Behavior Scale”were used as data collection tools in the research. According to the results of the research, environmental ethics awareness of teacher candidates varies according to gender, mother's education level and whether they have received seminars about the environment. In terms of environmental behavior, it was determined that there was a significant difference between the groups according to the variables of class, mother's education level, father's education level, participation in social projects, taking courses and seminars related to the environment, and there was no significant difference between the groups according to other variables.