Sedanter kadınlarda pilates ve gevşeme egzersizlerinin fiziksel ve kognitif parametreler üzerindeki etkisi
The effects of pilates and relaxation exercises on physical and cognitive parameters in sedentary women
  1. Tez No: 955876
  2. Yazar: NEVAL ÇELİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDA YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu araştırma, sedanter kadınlarda pilates ve gevşeme egzersizlerinin fiziksel ve kognitif parametreler üzerindeki etkisini değerlendirmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya, sosyal medya duyuruları aracılığıyla ulaşılan ve önceden belirlenen dahil edilme ve dışlanma kriterleri doğrultusunda uygun bulunan, yaş ortalaması 34,88 ± 9,49 olan toplam 34 sedanter kadın katılmıştır. Çalışmaya dahil edilme kriterleri katılımcıların çalışmaya katılım istekleri, son 6 ay içinde egzersiz yapmamış olmaları, 20–50 yaş aralığında bulunmaları, herhangi bir cerrahi operasyon geçirmemiş olmaları ve Mini Mental Test skorlarının 24'ün üzerinde olması olarak belirlenmiştir. Ayrıca, majör psikiyatrik hastalık, ciddi ortopedik sorunlar veya spor yapmasını engelleyen tıbbi durumlar gibi dışlanma kriterlerine sahip bireyler çalışmaya dahil edilmemiştir. Katılımcılar, Research Randomizer yazılımı ile rastgele şekilde deney ve kontrol gruplarına ayrılmıştır. Deney grubuna sekiz hafta boyunca, haftada iki gün ve 90 dakika süresince pilates egzersizlerine ek olarak progresif gevşeme egzersizleri ve solunum teknikleri uygulanmıştır. Kontrol grubuna ise aynı süre ve sıklıkta yalnızca 60 dakikalık pilates egzersizleri yaptırılmıştır. Egzersizlerin öncesinde ve sonrasında tüm katılımcılara esneklik değerlendirmesi için Otur-Uzan Testi, dayanıklılık değerlendirmesi için McGill Kas Endurans Testleri (Plank, Ekstansiyon ve Lateral Plank), denge değerlendirmesi için Y Denge Testi (Anterior, Posteromedial, Posterolateral) uygulanmıştır. Katılımcılara kognitif değerlendirme için ise Stroop ve Sayı Menzili Testleri uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate the effects of pilates and relaxation exercises on physical and cognitive parameters in sedentary women. A total of 34 sedentary women with a mean age of 34.88 ± 9.49, who were reached through social media announcements and found eligible based on predetermined inclusion and exclusion criteria, participated in the study. The inclusion criteria were willingness to participate, not having exercised in the past six months, being between 20–50 years old, not having undergone any surgical operation, and having a Mini Mental Test score above 24. Individuals with major psychiatric disorders, severe orthopedic problems, or medical conditions preventing exercise were excluded. Participants were randomly assigned to experimental and control groups using the Research Randomizer software. The experimental group received pilates exercises combined with progressive relaxation and breathing techniques for eight weeks, twice a week, for 90 minutes each session. The control group performed only 60-minute pilates exercises during the same period and frequency. Before and after the interventions, all participants were assessed using the Sit-and-Reach Test for flexibility, McGill Core Endurance Tests (Plank, Extension, and Lateral Plank) for endurance, and the Y Balance Test (Anterior, Posteromedial, Posterolateral) for balance. For cognitive assessment, the Stroop and Digit Span Tests were used.