Somutlaştırılmış Robotik Kodlama Eğitimi Programı'nın okul öncesi dönem çocuklarının bilgi işlemsel düşünme becerileri ile öğrenme davranışlarına etkisi
The effect of Tangible Robotic Coding Education Program on preschool children's computational thinking skills and learning behaviors
- Tez No: 793148
- Danışmanlar: PROF. DR. İLKAY ULUTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 238
Özet
Somutlaştırılmış Robotik Kodlama Eğitimi Programı'nın okul öncesi dönem çocuklarının bilgi işlemsel düşünme becerileri ve öğrenme davranışlarına etkisinin incelenmesi amacıyla yapılan bu araştırma nicel ve nitel boyutların birlikte ele alındığı karma modelde planlanmış ve yürütülmüştür. Araştırmanın nicel boyutunda yarı deneysel desen, nitel boyutunda temel nitel araştırma deseni kullanılmıştır. Çalışma grubunu 2021-2022 öğretim yılında Ankara il merkezi Keçiören ilçesinde yer alan iki anaokuluna devam eden 60-72 aylık, 20 deney, 20 kontrol grubu olmak üzere toplam 40 çocuk oluşturmuştur. Çalışma grubunun belirlenmesinde amaçlı örnekleme yöntemlerinden ölçüt örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Nicel veri toplama aracı olarak, 'Kişisel Bilgi Formu', 'Bilgi İşlemsel Düşünme Becerileri Ölçeği' ve“Okul Öncesi Öğrenme Davranışları Ölçeği”kullanılmıştır. Nitel veri toplama aracı olarak“Öğretmen Görüşme Formu”,“Ebeveyn Bildirim Formu”ve araştırmacı günlükleri kullanılmıştır. Çalışmada öncelikle "Bilgi İşlemsel Düşünme Becerileri Ölçeği'nin geçerlik ve güvenirlik çalışmaları yapılmıştır. Daha sonra Somutlaştırılmış Robotik Kodlama Eğitimi Programı'nın felsefesi ve temel ilkeleri belirlenerek 24 etkinlik oluşturulmuştur. Program, 8 hafta süresince haftada üç gün deney grubundaki çocuklara uygulanmıştır. Program uygulanmadan önce ve uygulandıktan sonra çocuklarının bilgi işlemsel düşünme becerileri, öğrenme davranışları ölçülmüş, programın etkisi yordanmaya çalışılmıştır. Çalışma sonucunda Somutlaştırılmış Robotik Kodlama Eğitimi Programı'na katılan çocukların bilgi-işlemsel düşünme becerilerinin ve öğrenme davranışlarının anlamlı düzeyde artış gösterdiği ve bu etkinin kalıcı olduğu belirlenmiştir. Deney grubu öğretmeni ve ebeveynleri ile yapılan görüşmelerin analiz sonuçları da nicel verilerden elde edilen bulguları desteklemiş, Somutlaştırılmış Robotik Kodlama Eğitimi Programı'nın çocukların bilgi işlemsel düşünme becerileri ve öğrenme davranışlarını artırdığı yönünde olmuştur.
Özet (Çeviri)
This study, which was conducted to examine the effect of the Tangible Robotic Coding Education Program on computational thinking skills and learning behaviors of preschool children, was planned and carried out in a mixed model where quantitative and qualitative dimensions were handled together. A semi-experimental design was used in the quantitative dimension of the study, and a basic qualitative research design was used in the qualitative dimension. The study group for the research consisted of 40 children, 20 of whom were in the experimental group and 20 of whom were in the control group, aged 60-72 months, attending the kindergartens of two kindergartens located in the Keçiören district of Ankara province in the 2021-2022 academic year. The criterion sampling method, one of the purposeful sampling methods, was used to determine the study group.“Personal Information Form”,“Computational Thinking Skills Scale”and“Preschool Learning Behaviors Scale”were used as quantitative data collection tools. The qualitative data collection tools of the present study are the“Teacher Interview Form”,“Parent Interview Form”, and researcher diaries. In the study, firstly, validity and reliability studies of the“Information-Processing Thinking Skills Scale”were conducted. Later, 24 activities were created by determining the philosophy and basic principles of the Tangible Robotic Coding Education Program. The program was applied to the children in the experimental group three days a week for 8 weeks. Before and after the application of the program, the computational thinking skills and learning behaviors of the children were measured and the effect of the program was predicted. As a result of the study, it was determined that the computational thinking skills and learning behavior of the children participating in the Tangible Robotic Coding Education Program increased significantly and this effect was permanent. The analysis results of the interviews with the experimental group teachers and parents supported the findings obtained from quantitative data, and that the Tangible Robotic Coding Education Program increased children's computational thinking skills and learning behaviors.