Erken ergenlik döneminde spor eğitiminin ayak tabanına etkisi
The effect of sports training on the soles of the feet in early adolescence
  1. Tez No: 793147
  2. Yazar: AYLİN ÖZGE PEKEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LATİF AYDOS
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu araştırmanın temel amacı erken ergenlik döneminde spor eğitiminin ayak tabanına etkisini belirlemektir. Araştırmaya Ankara'daki spor kulüplerinde lisanslı olarak en az iki sene spor eğitimi alan 353 çocuk ile spor eğitimi almayan 333 çocuk gönüllü katılım esasına dayalı olarak katılmıştır. Bireylerin demografik bilgileri kaydedildikten sonra boy uzunlukları, vücut kütle indeks değerleri ile pedabarografik analiz değerlendirmeleri Rsscan (Rsscan-Footscan V9) cihazı ile dik duruş poziyonunda yapılmıştır. Verilerin analizinde aritmetik ortalama ve standart sapma ve yüzdelik değer gibi betimsel istatiksel parametrelerin yanı sıra verilerin normal dağılım gösterip göstermediğini belirlemek için Skewness ve Kurtosis değerlerine bakılmış ve değerleri ± 2,0 sağlayan veriler için parametrik testler, sağlamayan veriler için nonparametrik testler kullanılmıştır. İkili grup karşılaştırmalarında basıklık ve çarpıklık değerlerini sağlayan veriler için Independent T-test, sağlamayan veriler için Mann Whitney-U testi kullanılmıştır. Normal dağılım gösteren veriler için ilişkiyi tespit etmek adına Pearson Korelasyon testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The main aim of this study was to determine the effect of sports education on the sole of the foot in early adolescence. In the study, 353 children who had at least two years of licensed sports training in sports clubs and 333 children who did not receive sports training in Ankara, participated on the basis of voluntary participation. After collecting demographic information of the participants, their height, body mass index values and pedabarographic analysis were evaluated with the Rsscan (Rsscan-Footscan V9) device in an upright posture. In the analysis of the data, descriptive statistical parameters such as mean, standard deviation, and percentage values as well as Skewness and Kurtosis values were used to evaluate whether the normality distrubition was met. In paired group comparisons, independent t-test was used for data that met the kurtosis and skewness values, and Mann Whitney-U test was used for data that did not. Pearson Correlation test was used to determine the relationship for normally distributed data.