Pedagojik formasyon alan ve almayan futbol hakemlerinin futbol hakemliği kavramına yönelik metaforik algıları
Metaphorical perceptions of football referees with and without pedagogical formation to the concept of football referee
- Tez No: 793151
- Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR USLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Spor, Education and Training, Psychology, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Futbol Hakemliği kavramını, pedagojik formasyon alan ve almayan futbol hakemlerinin metafor görüşleri alınarak ortaya konan bu çalışmada hedef, seçilmiş paydaşların algılarını tespit etmektir. Nitel olarak desenlenmiş olan bu çalışma olgubilim modeli ve amaçsal örnekleme yöntemlerinden olan ölçüt örnekleme kullanılmıştır. Araştırma grubunu Ankara'da bulunan Türkiye Futbol Federasyonu'na (TFF) bağlı lisanslı futbol hakemleri oluşturmaktadır. Katılımcı hakemlerin en az 1 yıl süreyle düzenli olarak U8-U18 yaş aralığındaki sporcuların futbol müsabakalarında görev yapan ve 17-43 yaş aralığında olan 211'i erkek, 25'i kadın hakem olmak üzere 236 hakem oluşturmuştur. Bu hakemler arasında pedagojik formasyon alanların sayısının 94, almayanların sayısının ise 142 olduğu görülmüştür. Araştırmada veri toplamak hedefiyle katılımcılara futbol hakemliği kavramına yönelik sahip oldukları algılarını belirlemek adına“metafor formu”hazırlanmıştır. Metafor formunda hakemlerden“Futbol Hakemliği……gibidir; Çünkü..…”ifadesini tamamlamaları istenmiştir. Araştırma verilerinin analizinin güvenirliği için katılımcılar arası güvenirlik kat sayısı hesaplanmış ve bu değer %81 olarak bulunmuştur. Verilerin incelenmesinin ardından, hakemlerin toplam 177 metafor ürettikleri saptanmıştır. Üretilen bu metaforlar, pedagojik formasyon alan ve almayan hakemlere yönelik olmak üzere 2 ayrı kümede gruplandırılmıştır. Birinci grup olan pedagojik formasyon almayan hakemlerin futbol hakemliği kavramına yönelik algılarından oluşturulan toplam 6 kategori elde edilmiştir. Bu grupta yer alan hakemler, futbol hakemliği kavramına yönelik en çok“zor olma”ve“adil olma”kategorilerinde metaforlar geliştirdiği belirlenirken, bu kategorileri“otorite olma”,“istenmeyen olma”,“yönetici olma”ve“öğretici olma”kategorileri izlemiştir. İkinci grup olan pedagojik formasyon alan hakemlerin futbol hakemliği kavramına yönelik algılarından oluşturulan toplam 6 kategori elde edilmiştir. Hakemler futbol hakemliği kavramına yönelik en çok“adil olma”ve“otorite olma”kategorilerinde metaforlar geliştirdiği belirlenirken, bu kategorileri“öğretici olma”,“zor olma”,“yönetici olma”,“istenmeyen olma”kategorileri izlemiştir. Katılımcıların en fazla ürettiği metaforlar hayat, ateş, denge, hakimlik ve askerlik şeklinde sıralanmıştır. Futbol Hakemliği kavramı için katılımcıların çoğunluğu olumlu ifadelerde bulunmuş olsa da olumsuz ifadelerin de yer aldığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study, in which the concept of Football Refereeing was made by taking the metaphorical opinions of football referees who received and did not receive pedagogical formation, is to determine the perceptions of the selected stakeholders. Criterion sampling, which is one of the phenomenological model and purposive sampling methods, was used in this qualitative study. The research group consists of licensed football referees affiliated to the Turkish Football Federation (TFF) in Ankara. Participating referees consisted of 236 referees aged 17-43, who regularly worked for at least 1 year in the football competitions of athletes between the ages of U8-U18. Among these referees, the number of those who received pedagogical formation was 94 and the number of those who did not was 142. With the aim of collecting data in the research, a“metaphor form”was prepared in order to determine the perceptions of the participants about the concept of football refereeing. In metaphor form, the referees say“Soccer Refereeing is like……; Because..…”were asked to complete the statement. For the reliability of the analysis of the research data, the reliability coefficient between the participants was calculated and this value was found to be 81%. After examining the data, it was determined that the referees produced a total of 177 metaphors. These generated metaphors are grouped in 2 separate clusters for referees who have received pedagogical formation and those who have not. A total of 6 categories were obtained from the perceptions of the first group, the referees who did not receive pedagogical formation, about the concept of football refereeing. While it was determined that the referees in this group developed metaphors for the concept of football refereeing the most in the categories of“being difficult”and“being fair”, these categories were followed by the categories of“being an authority”,“being unwanted”,“being a manager”and“being a teacher”. A total of 6 categories were obtained from the perceptions of the second group, the referees who received pedagogical formation, about the concept of football refereeing. While it was determined that the referees developed metaphors most in the categories of“being fair”and“being an authority”for the concept of football refereeing, these categories were followed by the categories of“being instructive”,“being difficult”,“being a manager”and“being undesirable”. The metaphors most produced by the participants were listed as life, fire, balance, judgement and military service. Although the majority of the participants made positive statements about the concept of Football Refereeing, it was observed that there were also negative statements.