Koronavirüs hastalarında kekik yağı ile yapılan aromaterapinin hastalık semptomları, yaşam bulguları ve hemodinamik parametreler üzerine etkisi
The effect of aromatherapy with thyme oil on coronavirus disease symptoms, vital signs and hemodynamic parameters on patients
- Tez No: 793227
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZELİHA CENGİZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Amaç: Bu araştırma koronavirüs hastalarında kekik yağı ile yapılan aromaterapinin hastalık semptomları, yaşam bulguları ve hemodinamik parametreler üzerindeki etkisini belirlemek amacıyla yapıldı. Materyal ve Metot: Deneysel tasarımdaki araştırma ön test-son test randomize kontrollü olarak gerçekleştirildi. 31 Ocak 2022-31 Temmuz 2022 tarihleri arasında Batman Eğitim ve Araştırma Hastanesi COVID-19 servisinde yatan (deney grubu=70, kontrol grubu=70) 140 hasta örnekleme dahil edildi. Verilerin toplanmasında 'Demografik Özellikler Formu', 'COVID-19 Semptom Formu', 'Hemodinamik Parametreler ve Yaşam Bulguları İzlem Formu' kullanıldı. İlk ölçümlerden sonra deney grubundaki hastalara 5 gün boyunca günde 3 defa kekik yağı koklatıldı. 5. gün sonunda semptomlar ve hemodinamik parametreler ölçüldü. Yaşam bulguları 5 gün boyunca günde 3 defa tekrarlı olarak ölçüldü. Kontrol grubu deney grubu ile eş zamanlı olarak takip edilmiş olup herhangi bir girişim uygulanmamıştır. Bulgular: Kekik yağının COVID-19 semptomlarından nefes darlığı, baş dönmesi, sekresyon, diyare, halsizlik, iştah kaybı, öksürük, baş ağrısı ve kas eklem ağrısı semptomları üzerinde etkili olduğu (p0.05) saptandı. Yaşam bulgularından vücut sıcaklığını, nabız hızını ve solunum sayısını anlamlı olarak düşürdüğü (p0.05) belirlendi.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to determine the effect of aromatherapy with thyme oil on disease symptoms, vital signs and hemodynamic parameters in coronavirus patients. Material and Method: The research pretest – posttest in the experimental design was carried out in a randomized controlled manner. Between 31 January 2022 and 31 July 2022, 140 patients hospitalized in the Covid-19 ward of Batman Training and Research Hospital ( experimental group= 70, control group=70 ) were included in the sample. In the collection of the data 'Demographic Characteristics Form', 'Covid-19 Symptom Forme' 'Hemodynamic Parameters and vital signs follow up Form'. From the first measurements the Patients in the experimental group were given thyme oil 3 times a day for 5 days. At the end of day 5, sypmtoms and hemodynamic parameters were measured as the final test. Vital signs were measuerd and recorded repeatedly 3 times a day for 5 days. The control group was followed up simultaneously with the experimental group, there is no intervention was performed. Results: It was determined that thyme oil was effective on the symptoms of shortness of breath, dizzines, secretion, diarrhea, weakness, loss of appetite, cough, headache and muscle joint pain (p0.05) despite improvment in the symptoms of neusea-vomiting, runny nose and loss of taste and smell. From the vital signs, it was determined that it significantly reduced body temperature, pulse rate and respiratory rate (p0.05).