اعتراضات الإمام أحمد الكوراني في كتابه (الدرر اللوامع) على مقدمة (جمع الجوامع) للإمام تاج الدين ابن السبكي دراسة أصولية تحليلية
İmam Ahmed el Kurani nin 'Eddureru Levamı' adlı kitabında İmam 'Tacuddin Subki' nin kitabı 'Cemul Cevamı' ın mukaddimesine yapmış olduğu itirazlar reddiyeler. Analitik usuli çalışma / Objections of Imam Ahmed al-Kūrānī in his book (al-Durar al-Lwāmi') on the introduction of (Jam' al-Jawāmi') by ImamTāj al-Dīn Ibn al-Subkī, an analytical uṣūlī study
- Tez No: 793232
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KHALED DERSHWI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Arapça
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
İmam Tacüddin İbnü's-Sübki'nin Cem`u'l-Cevami` adlı kitabı, ilim çevrelerinde kabul görmesi ve usûl kitapları arasında nadir görülen şerhler ve şemalarla sunulmasıyla öne çıkmaktadır. Bu şerhler arasında İmam Ahmed el-Kûrâni'nin ed-Dürerü'l-Levami` adlı kitabı da bulunmaktadır. Bu çalışmada, el-Kûrâninin yalnızca şerhinin mukaddimesinde yer alan itirazlar toplanmış, açıklanmış ve âlimlerin görüşlerine uygun şekilde değerlendirilip analiz edilmiştir. Araştırmacılar ve ilim talebeleri usûli konulardaki ihtilafları anlamak ve çözmek için ilmi yeterliliğe ve bilgi birikimine şiddetle ihtiyaç duyduklarından ötürü bu araştırma büyük bir öneme sahiptir. Çünkü fıkıh usûlü ilmindeki ihtilaflı konular çoktur ve bunların bir kısmı delil ve burhanlarla çözülebilir. Bu nedenle bu çalışmada, el-Kûrâni'nin İbnü's-Sübkî'ye yaptığı itirazlara (Allah onlara rahmet etsin) mümkün olduğunca çözüm üretilmeye gayret edilmiştir. Şimdiye kadar hiçbir şarihin Cem`u'l-Cevami` itirazları üzerine müstakil bir çalışma yapılmamış olması bu araştırmayı özgün kılmaktadır. Araştırma, İmam el-Kûrâni'nin itirazları, ihtilaf konusunun ve yerinin açıklığa kavuşturulması, metnin ve itirazın açıklanmasıyla sınırlıdır. Araştırmada tümevarımsal ve analitik bir yöntem benimsenmiştir. İmam El-Kûrâni'nin itirazları ve görüşlerini sunma metodu incelenirken tümevarım yönteminin takip edilmesinin yanında, bu itirazlar analiz edilip değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda Cem`u'l-Cevami`'in mukaddimesinin yirmi itiraz içerdiği; ve itirazların yıkıcı değil yapıcı olduğu; ve ihtilafın aradaki dostluğu zedelemediği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The book (Jam' al-Jawāmi') by Imam Tāj al-Dīn Ibn al-Subkī is distinguished in that it was accepted and widespread in the scientific community, and it was served with explanations and Naẓm (poems) that are rare among books of UṣËl, and among these explanations; The book (Al-Durar Al-Lwāmi') by Imam (Ahmed Al-Kūrānī), Our study was concerned with collecting and clarifying the objections of“Al-Kūrānī”in the introduction of his explanation, then evaluating and analyzing them, according to the opinions of scholars. The importance of this study lies in the fact that scholars and students of knowledge are in dire need of knowledge background to understand and resolve the dispute in issues of uṣūl, because the controversial topics in the science of uṣūl al-Fiqh are many, and some of them can be resolved through evidence and proofs. This study seeks to find solutions to Al-Kūrānī's objections to Ibn Al-Subkī, may God have mercy on them both, as much as possible, and what distinguishes our research is that our research is concerned with the objections of Imam Al-Kūrānī, as well as highlighting the issue of the dispute, and explaining the text and the objection. As for the research method, the researcher adopted in his research the inductive and analytical approach, where the thesis dealt with an extrapolation of the objections of Imam Al-Kūrānī, and his methodology in presenting his views, then analyzing and evaluating those objections. In the result of the research, it appears that the introduction to (Jam, al-Jawāmi) contains twenty objections, and that its objections were positive critic not negative, and that the disagreement ruins not amicability.