Bir yalın yönetim uygulaması olan yalın belediyecilik: Bursa Büyükşehir Belediyesi örneği
Lean municipality as a lean management practice: Example of Bursa Metropolitan Municipality
- Tez No: 793231
- Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR PARLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Yalın, her şeyden yeteri kadar, yeterli seviyede üreten ve sunan, bunu gerçekleştirirken de israftan kaçınan bir düşünce sistemidir. II. Dünya Savaşı'ndan sonra tüm dünyaya duyurulan bu anlayış günümüzde birçok sektörde uygulanmaktadır. Yalın yönetim ile kurumlar ve işletmeler var olan israflarını görmeyi öğrenmekte ve iyileştirmelerle bunları ortadan kaldırmaktadır. İlk defa imalat alanında kullanılan yalın, zaman ilerledikçe muhasebe, sağlık, inşaat ve kamu yönetimi alanında da kullanılmaya başlamıştır. Temelinde insana saygı ve güven olan bu sistem, kurumların daha kaliteli hizmetler sunmasını, bütçesini daha etkin kullanmasını ve refah bir çalışma ortamının oluşmasını sağlamaktadır. Bu çalışma kapsamında yerel yönetim birimi olan Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin yalın dönüşüm süreci incelenmiştir. Çalışma ile yalın yönetimin iyileştirme teknikleri ve kültürüyle, belediye yönetiminde yaratığı olumlu değişiklikler tespit edilmektedir. Yerel yönetim bağlamında ilk defa yalın yönetimi uygulayan Bursa Büyükşehir Belediyesi, araştırma örneklemi olarak seçilmiştir. Araştırmada nitel araştırma teknikleri kullanılmıştır. Yapılan görüşmeler ve incelenen evraklar neticesinde yalın yönetimin Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin bütçesini daha etkin kullanmasına yardımcı olduğu, tekniklerle kalıcı iyileştirmeler gerçekleştirdiği, temiz bir çalışma ortamı sunduğu, hızlı ve kaliteli hizmet sunmasına katkı sağladığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Lean is a system of thought that produces and presents everything adequately, avoids waste while doing this. This understanding, which was announced to the whole world after World War II, is applied in many sectors today. With lean management, institutions and businesses learn to see their existing waste and eliminate them with improvements. Lean, which was used for the first time in the field of manufacturing, as time progressed started to be used in the fields of accounting, health, construction and public administration. This system, which is based on respect and trust for people, enables institutions to provide better quality services, use their budget more effectively and create a wealthy working environment. Within the extent of this study, Bursa Metropolitan Municipality, which is the local government unit, the lean transformation process was examined. With the study and the improvement techniques and culture of lean management the positive changes that created in the municipality management are determined. Bursa Metropolitan Municipality, which applied lean management for the first time in the context of local government, was chosen as the research sample. Qualitative research techniques were used in the research. As a result of the interviews and the documents examined, it was concluded that lean management helps Bursa Metropolitan Municipality use its budget more effectively, makes permanent improvements with techniques, offers a clean working environment, and contributes to providing fast and quality service.