Kamu ve özel sektörde stratejik yönetim ve stratejik planlamanın kıyaslanması: Örnek vaka incelemesi
Comparison of strategic management and strategic planning in the public and private sector: Case study
- Tez No: 793235
- Danışmanlar: DR. İLKAY GÜLERYÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi
- Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Stratejik yönetim anlayışı, dünya genelinde özel sektör içerisinde ortaya çıkmış ve yeni kamu yönetimi anlayışının arayışları devam ederken, ortaya koyduğu sonuç odaklılık, misyon, vizyon ve performans yönetimi gibi kavramlar nedeniyle, kamu yönetiminde de kullanılmaya başlanmıştır. Bu çalışma ile dünya genelinde ortaya çıkan stratejik yönetim anlayışının, Türk Kamu Yönetiminde hangi gelişmeler doğrultusunda yer aldığı, yer alma ve uygulanma şekilleri, aynı sektör alanında faaliyet gösteren bir kamu kurumu ve bir özel işletmenin stratejik planlarının kıyaslanması ortaya konulacaktır. Örneklem olarak, aynı üretim sektöründe faaliyet gösteren bir kamu kurumu ve bir özel işletmenin stratejik planları belirlenerek, iç ve dış çevre analizleri, GZFT analizleri, misyon ve vizyon ifadeleri, stratejik amaçları ve hedefleri açısından kıyaslanması sağlanacaktır. Bu kıyaslama sonucunda ise özel işletme ve kamu organizasyonlarının stratejik yönetime hangi pencerelerden baktığı, aralarındaki benzerlikler ve farklılıkların resmedilmesi hedeflenmektedir. Bu kapsamda ilk bölümde, stratejik yönetim anlayışı ve unsurlarının, kavramsal olarak dünya genelinde nasıl algılandığı ve bu anlayışın ortaya çıkış sebebi üzerinde durulacaktır. Stratejik yönetim sürecinin, alanyazında yer alan ve kabul görmüş modelleri izah edilerek, bu sürecin her safhası ve süreç içerisinde yer alan kavramlar belirtilecektir. İkinci bölümde ise Türk Kamu Yönetiminde ve özel işletmelerde, stratejik yönetimin tarihsel gelişiminden bahsedilecektir. Stratejik yönetim anlayışının, Türk Kamu Yönetimine nasıl entegre edildiği, stratejik yönetim unsurlarının nasıl uygulandığı ve bu uygulamaları ortaya koyan mevzuat incelenecektir. Türk Kamu Yönetiminde uygulanması istenen stratejik yönetim anlayışı ele alınarak incelenecek ve stratejik yönetimin, Türk Kamu Yönetiminde karşılaştığı zorluklar belirtilecektir. Üçüncü bölümde, örnek olarak seçilen ve aynı sektör alanında faaliyet gösteren bir kamu kurumu ile bir özel işletmenin, stratejik planları kıyaslanacaktır. İç ve dış çevre analizleri, GZFT analizleri, misyon ve vizyon ifadeleri, stratejik amaçları ve hedefleri karşılıklı olarak irdelenerek, stratejik yönetim unsurlarının algılanma farklılıkları belirtilecektir. Kamu sektörünün ve özel sektörün, stratejik yönetim anlayışı benzerlikleri ve farklılıkları üzerinde durulacaktır. Sonuç olarak, kamu kurumunun stratejik planlamada kamu yararı, vatandaş odaklılık ve devleti temsil eğilimli olduğu, özel işletmenin ise rekabet, müşteri memnuniyeti ve kârlılık konularına eğilim gösterdiği ortaya çıkmaktadır. Kamu kurumunun rekabet, kârlılık ve gelir yaratabilme yeteneği açısından gösterdiği farklılıklar belirtilmiştir. Bu sonuçların sebepleri ve Türk Kamu Yönetiminde stratejik yönetimin daha gerçekçi uygulanabilmesi için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The strategic management approach has emerged in the private sector throughout the world and while the search for a new public management approach continues, it has also started to be used in public administration due to the concepts such as result-oriented, mission, vision and performance management. In this study, when and how the strategic management approach emerged in Turkish Public Administration, as well as how it was implemented; a comparison of the strategic plans of a public institution and a private enterprise operating in the same sector will be made. The strategic plans of a public institution and a private enterprise operating in the same production sector will be determined as a sample; internal and external environmental analysis, SWOT analysis, mission and vision statements, strategic goals and objectives will be compared. As a result of the comparison, it is aimed to illustrate the perspectives of private enterprise and public organizations on strategic management, the similarities and differences between them. In this context, in the first part how the strategic management approach and its elements are conceptually perceived around the world and the reason for the emergence of this idea will be discussed. Every stage and the concepts included in the process will be explained by describing the accepted models of the strategic management process in the literature. In the second part, the historical development of strategic management in Turkish Public Administration and private enterprises will be mentioned. How the strategic management approach is integrated into the Turkish Public Administration, how the strategic management elements are applied and the legislation that reveals these applications will be examined. The strategic management approach that is desired to be implemented in Turkish Public Administration will be examined and the difficulties faced by strategic management in Turkish Public Administration will be stated. In the third chapter, strategic plans of a public institution and a private enterprise operating in the same sector will be compared. Internal and external environmental analyzes, SWOT analyzes, mission and vision statements, strategic goals and targets will be examined mutually and the differences in perception of strategic management elements will be indicated. The similarities and differences in the strategic management approach of the public and private sectors will be emphasized. In conclusion, the public institution is inclined to be citizen oriented, public interest, and represent the state in strategic planning, while the private enterprise tends to competition, customer satisfaction and profitability. Differences of public institutions in terms of competition, profitability and ability to generate income are stated. The reasons for these results were discussed and suggestions were made for a more realistic implementation of strategic management in Turkish Public Administration.