Yükselen değer dijital girişimcilik: Seçilmiş Avrupa Birliği ülkeleri ve Türkiye karşılaştırması
The raising value digital entrepreneurship: The comparison of selected European Union countries and Turkey
- Tez No: 793236
- Danışmanlar: PROF. DR. AYSEN TOKOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Birçok ülkenin odak noktaları arasında olan girişimcilik ve inovasyon konuları araştırmacılar tarafından çeşitli çalışmalara konu edinmiştir. Bu konular araştırma alanına katkılar sunarken çeşitli küresel raporlar ve raporlara bağlı analiz ve yorum çalışmaları alanın değerlendirilmesi açısından bir imkân sunmaktadır. Çeşitli bilimsel çalışmalardan elde edilen sonuçlar; ekosistem aktörleri ve karar alıcılar açısından ileri okumalar, analizler, tespitler ve bir sonraki araştırmalar için bir referans noktası olarak kullanılmaktadır. Ülkelerin girişimcilik düzeyleri, girişimcilik süreçleri ve girişimcilik potansiyelleri açısından çeşitli veriler ile değerlendirmekte ve öneriler getirilmeye çalışılmaktadır. Bu çalışmada; dijital girişimciliğin, ekonomik büyüme ve istihdamın azaltılmasının tetikleyici gücü olduğundan bahsedilecektir. Teknolojik ilerlemeler ışığında çalışma hayatımıza bilgi ve iletişim teknolojilerinin daha çok yer alması sonucunda yaşanan dijital dönüşümün varlığı ve bu bağlamda dijital girişimcilik ile arasındaki ilişki bahsedilecektir. Dijital girişimcilerin, geleneksel girişimcilerden hangi kısımlarda farklılaştığına değinilecektir. Çalışmanın asıl amacı, çok boyutlu olan dijital girişimciliğin dijital dönüşümün varlığında ekonomik büyüme ve istihdam üzerindeki rolünü anlamaktır. İnovasyonun ve dolayısıyla sosyoekonomik sistemin bir parçası olarak dijital girişimin farklı yönleri arasındaki karşılıklı ilişki anlatılmak istenmektedir.
Özet (Çeviri)
Entrepreneurship and innovation, which are among the focal points of the many countries, have been the subject of various studies by researchers. While these subjects contribute to the research field, various global reports and analysis and interpretation studies related to the reports provide an opportunity for the evaluation of the field. Results obtained from various scientific studies; It is used as a reference point for further reading, analysis, determination and further research for ecosystem actors and decision makers. The entrepreneurship levels of the countries are evaluated with various data in terms of entrepreneurship processes and entrepreneurship potentials and suggestions are tried to be made. In this study, it will be mentioned that digital entrepreneurship is the trigger power of economic growth and the reduction of employment. In the light of technological advances, the existence of digital transformation experienced as a result of more information and communication technologies taking place in our working life and in this context the relationship between digital entrepreneurship will be mentioned. It will be mentioned in which parts digital entrepreneurs differ from traditional entrepreneurs. The main purpose of the study is to understand the role of multidimensional digital entrepreneurship on economic growth and employment in the presence of digital transformation. The interrelationship between different aspects of innovation and therefore digital enterprise as a part of the socioeconomic system is intended to be explained.