Yolcu koltuklarında sırt yapısının yapısal optimizasyonu
Structural optimizastion of backrest frame in passenger seat
- Tez No: 793264
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KENAN TÜFEKCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu tez çalışmasında, M1 sınıfı bir aracın yolcu koltuğunun sırt yapısında yer alan braketlerin ECE R14 emniyet kemeri çekme testinde göstereceği dayanım sonlu elemanlar yöntemiyle incelenmiştir. Yolcu koltuğunun kaza esnasında dayanımını sağlayan en önemli yapılarından biri olan sırt yapısının braketleri üzerinde ağırlık azaltma amacı ile topoloji optimizasyonu gerçekleştirilmiştir. Bu tez kapsamda ağırlığı azaltılan braketlerin test esnasında koltuk dayanıma olan etkileri analiz edilmiştir. Yapılan çalışma sonucunda sırt yapısında bulunan braketlerin ağırlığı azaltılarak emniyet kemer çekme testinden başarılı sonuçlar alınabileceği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the strength of the brackets in the backrest of a passenger seat of the M1 class vehicle for ECE R14 seat belt pull test was examined by the finite element method. Topology optimization was performed on the purpose of the weight reduction for the brackets of the seat backrest, which is one of the most crucial structures that provides the strength of the passenger at the a time of an accident. Within the scope of thesis, the effects of the reduced weight brackets on the strength of the seat during the test were examined. As a result of the study, it has been revealed that successful results can be obtained from the seat belt pull test by reducing the weight of the brackets in the backrest structure.