Finite element forging analyses of femoral stem of artificial hip joint
Yapay kalça ekleminin femur gövdesinin dövmesinin sonlu elemanlar analizleri
- Tez No: 793265
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER EYERCİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Günümüzde total kalça artroplastisi artmakta ve geliştirilmiş bir yapay kalça eklem sistemine daha fazla ihtiyaç duyulmaktadır. Femur gövdesi, insan vücut ağırlığı ve hareketinden kaynaklanan stresin çoğunu koruyan sistemin kritik bir parçasıdır. Femur gövdesi üretiminde birçok döküm ve şekillendirme yöntemi kullanılmaktadır ve sıcak dövme, titanyum bazlı femur gövdesi üretmek için kullanılan şekillendirme işlemlerinden biridir. Bu tezde, farklı dövme sıcaklıklarının femoral gövdenin dövülmesi üzerindeki etkisi incelenmekte ve dövmenin son adımını gerçekleştirmek için iki ön-şekil kullanılmaktadır. Numerik analizler, (700 ℃ ila 1000 ℃) arasında değişen sıcaklıklarda, izotermal sıcak dövme için sonlu elemanlar modellemesi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Çalışmada, pres yükünün ölçülmesi ve dövme parçadaki efektif gerilmenin haritalanması için analizler yapılmış ve kalıp dolum oranı değerlendirilmiştir. Modelin güvenilir bir dövme ürün sağladığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, total hip arthroplasty is increasing, and an improved artificial hip joint system becomes more needed. The femoral stem is a critical part of the system that upholds the most of stress resulting from the human body weight and movement. Many casting and forming methods are used in the manufacturing of the femoral stem and hot forging is one of the forming processes used to produce titanium-based femoral stem. The effect of the different forging temperatures on the forging of the femoral stem is studied in this thesis and two preforms are used to conduct the final step of the forging. The numerical study was conducted using finite element modeling for an isothermal hot forging for temperatures ranging from (700 ℃ to 1000 ℃). In the study, analyses were conducted to measure the press load and the mapping of the effective stress in the forged part, and the die-filling rate was evaluated. It was observed that the model provided a reliable forged product.