Planning with complexity: The analysis of Izmir Uzundere urban transformation project through the advocacy coalition framework
Karmaşıklık ile planlama: İzmir Uzundere kentsel dönüşüm projesinin savunuculuk koalisyonu çerçevesiyle analizi
  1. Tez No: 793267
  2. Yazar: ŞULE DEMİREL ŞANLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE YETİŞKUL ŞENBİL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 294
Özet
Günümüzde kentler, çeşitli durum ve oluşlara kendini uyarlayabilen ve bu doğrultuda sürekli gelişen dinamik, doğrusal olmayan, açık ve karmaşık sistemler olarak tanımlanmaktadır. Planlama, temel ve doğrudan etkileşimlerden son derece karmaşık durumlara, teknik rasyonalite ile iletişimsel rasyonalite arasındaki belirsiz orta noktaya doğru değişen bir dünya hakkındadır; dolayısıyla karmaşıklık kuramı bağlamında sorgulanmaya başlamıştır. 2000 yılından sonra yoğunlaşan neoliberal politikalar ile Türkiye'nin kentsel gelişim süreçleri önemli ölçüde dönüşmüş ve kentsel dönüşüm, kentsel planlamada güçlü bir müdahale aracı haline gelmiştir. Kentsel dönüşümün hedefleri kentsel planlama ile örtüştüğü için, mekana yönelik politik bir müdahale aracı haline gelirken, kentsel dönüşüm projeleri üzerinden kentsel planlamanın temel amaçlarını tartışmak da mümkün hale gelmektedir. Dolayısıyla planlama süreçlerini tartışmak ve karmaşıklık kuramı perspektifinden yeniden değerlendirmek için kentsel dönüşüm projeleri ve uygulama süreçleri zengin bir zemin sunmaktadır. Bu bağlamda tez, planlama sürecinde ortaya çıkan iç ve dış faktörler ile farklı aktörlerin oluşturduğu koalisyonların sürekli olarak yeniden şekillendirdiği bir süreci, planlama ve politika geliştirme süreçlerinde ortaya çıkan oluşları inceleyerek, İzmir Uzundere'de uygulanan kentsel dönüşüm projesi örneği üzerinden tartışmaktadır. Savunuculuk koalisyonu çerçevesi, politika değişikliklerinin ve koalisyon faaliyetlerinin anlaşılmasını sağlarken bir yandan da doğrusal olmayan, gelişmekte olan, evrimsel ve kendi kendini organize eden bağlamını anlamaya yardımcı olduğundan, planlama süreçlerindeki karmaşıklıkları anlamak için teorik bir yaklaşım sağlayabilir. Bu anlamda, savunuculuk koalisyonu çerçevesi, mevcut planlama tartışmalarını dahil ederek araştırma çerçevesini özetlemektedir. Buna göre araştırma, savunuculuk koalisyonu çerçevesinin, planlama süreçleri ve karmaşıklık tartışmaları ile katılımcı süreçler arasında köprü kurmak için nasıl uyarlanabileceğini önermektedir. Otorite ve plancılar politika oluşturma ve planlama noktasında rasyonel bir yaklaşım ile süreci basitleştirmeyi hedefleseler dahi, iç ve dış etkilerin ve koalisyonların bir kentsel dönüşüm projesinin planlama sürecini etkilediği görülmektedir. Otorite, planlama ve politika oluşturmada yer alan belirsiz ve karmaşık süreçleri öngörmemesine rağmen, uyarlanabilir bir kapasite sergileyerek ve iç ve dış faktörlere ve öngörülemeyen değişikliklere yanıt vermek için birlikte evrimler içinde hareket ederek yeni stratejiler geliştirmiştir. Son olarak, değişen bir dünyada, karmaşık düşünmenin kentsel planlama için gelişmiş anlayışları ve üretken stratejileri desteklediği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Today, cities are defined as dynamic, non-linear, open, and complex systems that can adapt themselves according to various situations and formations and develop continuously in this direction. Planning is about a world-changing from basic and direct interactions to highly complex situations towards the fuzzy middle between technical rationality and communicative rationality; hence, it has begun to be questioned in the presence of complexity theory. With intensifying neoliberal policies after 2000, Turkey's urban development processes have significantly transformed, and urban transformation has become a powerful intervention tool in urban planning. As becoming a political intervention tool regarding space, it becomes possible to argue the main objectives of urban planning through urban transformation projects, as the goals of urban transformation overlap with urban planning. Hence, to discuss the planning processes and reevaluate them from a complexity theory perspective, urban transformation projects and their implementation process offer a rich ground. In this context, the thesis examines a process that is constantly reshaped by the internal and external factors that emerged in the planning process, as well as the coalitions created by diverse actors, by investigating the events that emerged in the planning and policy development processes, through the example of urban transformation project being implemented in İzmir Uzundere. The advocacy coalition framework can provide a theoretical guide for understanding the complexities in planning processes, as it enables and furthers the understanding of policy changes and coalition activities while helping to understand the non-linear, emergent, coevolutionary, and self-organized context of the complexity in planning. In this sense, the advocacy coalition framework outlines the research framework by incorporating the current planning discussions. Accordingly, the research suggests how the advocacy coalition framework can be adapted to bridge collaborative processes with studies of planning processes and complexity discussions. It is seen that internal and external effects and coalitions influence the planning process of an urban transformation project even when the authorities and planners try to simplify policy-making and planning. In spite of the fact that the authority did not anticipate the fuzzy and complex processes involved in planning and policy-making, it demonstrated an adaptive capacity and developed new strategies by acting in co-evolutions to respond to external and internal factors and unanticipated changes and challenges. Finally, in a world of change, complexity thinking is seen to promote advanced understandings and productive strategies for urban planning.