Kazık grubunda pervane jeti etkisinde oyulmanın araştırılması
Propeller jet scour around pile groups
- Tez No: 793268
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YEŞİM ÇELİKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kıyı ve Liman Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu tez kapsamında, bir geminin ana pervanesinin etkisine maruz kalan, farklı konfigürasyonlara sahip kazık gruplarının etrafında oluşan oyulmalar deneysel olarak incelenmiştir. Deneyler laboratuvar ortamındaki kanalda, kum yatağına yerleştirilen silindirik kazık modelleri ile gerçekleştirilmiştir. Kazık grubu 3x3 kare olarak düzenlenmiştir. Farklı pervane çapları (6.5 cm ve 10 cm), pervane hızları (590, 670 ve 745 rpm), kazık çapları (d0 = 5 cm-7cm) ve kazık aralıkları kullanılarak, değişen şartlara göre meydana gelen oyulma türü ve oyulma miktarı deneysel olarak incelenmiştir. Pervane ile ön kazıklar arası mesafe G=10 cm, pervane ile kum yatağı arası mesafe 10 cm olarak konumlandırma yapılmıştır. Deney sisteminin deney öncesi ve deney sonrası 360° açıdan fotoğrafları çekilerek, fotogrametrik yöntemler ile 3 boyutlu modellemesi yapılmıştır. Böylece oyulma çukuru detaylı bir şekilde incelenmiş ve boyutları detaylı bir şekilde analiz edilmiştir. Denge durumundaki oyulma çukuru derinliğinin kazıklar arasındaki mesafeye (Xt), densimetrik Froude Sayısına (Frd) ve pervanenin konumuna bağlı olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, scours formed around pile groups of different configurations, which are exposed to the impact of a ship's main propeller, were investigated experimentally. Experiments were carried out with cylindrical pile models placed in the sand bed in the flume in the laboratory. The pile group is arranged as a 3x3 square. Using different propeller diameters (6.5 cm and 10 cm), propeller speeds (590, 670 and 745 rpm), pile diameters (d0 = 5 cm-7 cm) and pile spacing, the type of scour and the amount of scour due to changing conditions were experimentally investigated. . The distance between the propeller and the front piles is G=10 cm, and the distance between the propeller and the sand bed is 10 cm. Photographs of the experimental system were taken from 360° angles before and after the experiment, and 3D modeling was done with photogrammetric methods. Thus, the scour pit was examined in detail and its dimensions were analyzed in detail. The depth of the scour hole at equilibrium was found to depend on the distance between the piles (Xt), the densimetric Froude Number (Frd), and the position of the propeller.