Konut ve çatılı işyeri kiralarında kiralananın ayıplı olması halinde kiracının hakları
The tenant's rights regarding housing and roofed workplace lease agreements in case of the leased property is defective
  1. Tez No: 793304
  2. Yazar: NİL ONUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARZU GENÇ ARIDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
Çalışmamızda, konut ve çatılı işyeri kiralarında kiralananın ayıplı olması halinde kiracının hakları ve bu doğrultuda kiraya verenin ayıptan doğan sorumluluğu 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu çerçevesinde incelenmiştir. Çalışmamız, üç ana bölümden ibarettir. İlk ana bölümde, çalışmamızın temellendirilebilmesi için konut ve çatılı işyeri kirası kavramları ile ayıp kavramı genel olarak açıklanmıştır. İkinci ana bölümde, konut ve çatılı işyeri kiralarında kiraya verenin ayıptan doğan sorumluluğuna yer verilmiştir. Bu kapsamda ilk olarak ayıptan doğan sorumluluğun hukuki niteliği değerlendirilmiş bununla birlikte ayıptan doğan sorumluluk için aranan koşullardan bahsedilmiştir. Devamında ayıptan doğan sorumluluk ile yarışabilecek hükümler ile ayıptan doğan sorumluluktan farklılık arz eden hükümlere yer verilmiştir. Üçüncü ve son ana bölümde ise ayıptan doğan sorumluluğun kapsamı ve sonuçları ile kiracının, kiraya verenin ayıptan doğan sorumluluğu halinde kullanabileceği seçimlik haklar detaylı olarak ele alınmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of this work/essay is, within scope of the Turkish Code of Obligations numbered 6098, the tenant's rights against the landlord and the landlord's liability under the lease agreement with respect to the lease of housing and roofed workplace in the event that the leased property is in defect. This work/essay consists of three main sections. In the first section, the concepts of the housing and roofed workplace will be explained in general to provide introductory information for this work/essay. In the second section, the legal grounds for the liability arising from the defect will be evaluated and the conditions of such liability will be explained. In the continuation of the second section, in order to be able to differentiate between the provisions regarding the liability arising from defect and other similar provisions, such similar provisions and their differences will be further evaluated. Finally in the third and the last section, the scope and consequences of the liability arising from defect and the landlord's elective rights with respect to his/her liability arising from defect will be explained in detail.