Okul müdürlerinin dağıtımcı liderlik becerileri ile öğretmenlerin örgütsel destek algıları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between school principals' distributive leadership skills and teachers' perceptions of organizational support
  1. Tez No: 793311
  2. Yazar: ABDULLAH DAĞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAYRAM BOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
Okul müdürlerinin dağıtımcı liderlik becerileri ile öğretmenlerin örgütsel destek algıları arasındaki ilişkiyi belirlemeyi amaçlayan bu araştırma, nicel araştırma yöntemlerinden yordayıcı korelasyonel model ile tasarlanmıştır. Araştırmanın örneklemi belirlenirken tabakalı örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Gaziantep ili Nizip ilçesine bağlı resmi anaokulu, ilkokul, ortaokul ve liseler tabaka olarak belirlenmiş ve bu okullarda görev yapan 482 öğretmen örnekleme dahil edilmiştir. Araştırma verilerini toplamak için;“Kişisel Bilgi Formu”,“Dağıtımcı Liderlik Ölçeği”ve“Algılanan Örgütsel Destek Ölçeği”olmak üzere üç bölümden oluşan veri toplama aracı kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler SPSS 22.0 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin analizinde; t-Testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), Pearson momentler çarpım korelasyon analizi, basit ve hiyerarşik regresyon analizleri kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre, okul müdürlerinin dağıtımcı liderlik becerilerine ilişkin öğretmen algılarının yüksek olduğu; cinsiyet, yaş, medeni durum, mesleki kıdem, aynı okul müdürü ile çalışma süresi ve öğretmen sayısı değişkenlerine göre anlamlı farklılaşmadığı; öğrenim durumu, okul türü ve istihdam durumu değişkenlerine göre boyutlarda anlamlı farklılaştığı görülmüştür. Öğretmenlerin örgütsel destek algı düzeylerinin yüksek olduğu; medeni durum değişkenine göre anlamlı farklılaşmadığı; cinsiyet, yaş, öğrenim durumu, okul türü, istihdam durumu, mesleki kıdem, aynı okul müdürü ile çalışma süresi ve öğretmen sayısı değişkenlerine göre genelde ve boyutlarda anlamlı farklılaştığı görülmüştür. Öte yandan okul müdürlerinin dağıtımcı liderlik becerileri ile öğretmenlerin örgütsel destek algıları arasında pozitif yönde yüksek düzeyde ilişki olduğu belirlenmiştir. Okul müdürlerinin dağıtımcı liderlik becerileri, öğretmenlerin örgütsel destek algılarının pozitif yönde anlamlı bir yordayıcısıdır. Örgütsel desteğe ilişkin toplam varyansın %74'ü dağıtımcı liderlik ile açıklanabilmektedir. Araştırmadan elde edilen bulgular, sonuçlar ve ilgili literatür doğrultusunda önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This research aims to determine the relationship between school principals' distributive leadership skills and teachers' organizational support perceptions using a predictive correlational model as a quantitative research method. Stratified sampling was used to determine the sample of the study. Official preschools, primary schools, middle schools, and high schools located in Nizip district of Gaziantep province were determined as strata and 482 teachers working in these schools were included in the sample. A data collection tool consisting of three parts, namely“Personal Information Form,”“Distributive Leadership Scale,”and“Perceived Organizational Support Scale,”was used to collect research data. The data obtained from the research were analyzed using the SPSS 22.0 package program. T-Test, one-way ANOVA, Pearson product-moment correlation analysis, and simple and hierarchical regression analyses were used in data analysis. According to the research findings, it was found that teacher perceptions regarding school principals' distributive leadership skills were high; there was no significant difference according to gender, age, marital status, professional seniority, working time with the same school principal, and number of teachers; and there was a significant difference in dimensions according to educational status, school type, and employment status variables. Teachers' organizational support perceptions were high; there was no significant difference according to marital status variable; and there was a significant difference in general and dimensions according to gender, age, educational status, school type, employment status, professional seniority, working time with the same school principal, and number of teachers variables. On the other hand, it was determined that there was a high positive relationship between school principals' distributive leadership skills and teachers' organizational support perceptions. School principals' distributive leadership skills are a significant predictor of teachers' organizational support perceptions in a positive way. The distributive leadership explains 74% of the total variance in organizational support. Based on the findings, results, and relevant literature of the research, recommendations were made.