Son 10 yılda eğitsel robot setlerinin etkililiğine dönük yapılan tezlerin incelenmesi: Bir meta analiz çalışması
Efficiency of the educational robot sets: A meta analysis studycovering the last 10 years theses
  1. Tez No: 793078
  2. Yazar: YASEMİN SALTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGEN KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Amasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bilim kurgu romanları ve filmlerinde gördüğümüz hayal ötesi gibi görünen teknolojilerin şimdilerde hayatımızda olduklarını görmekteyiz. Robotlar, sensörler yardımı ile çevresini algılayabilen, elektronik ve mekanik birimlerden oluşan, programlanabilir cihazlardır. Bu cihazlar teknolojinin gelişimi ile birlikte endüstri, sanayi, uzay eğitim gibi birçok alanda kullanılmaktadır. Eğitimde robot kullanımı ilk olarak 1980'li yılların başında görülmektedir (Papert,1980). Eğitimde birçok alanda kullanımı artan bu setlere yatırımlar yapılmakta ve bu nedenle öğrenme üzerindeki etkilerinin çok yönlü araştırılması gerekmektedir. Bu çalışmanın amacı eğitsel robot setlerin öğrencinin problem çözme, akademik başarı ve bilimsel süreç becerilerine olan genel etkisinin incelenmesidir. Çalışmada literatür tarama yöntemlerinden biri olan meta-analiz yöntemi kullanılmıştır. Meta analiz yöntemi, benzer alanda yapılmış çalışmaların belirlenmiş kriterler doğrultusunda gruplandırıldıktan sonra elde edilen nicel verilerden genel bir sonuç oluşturma yöntemidir (Dinçer, 2021). Bu araştırmada çalışmaya dâhil edilme kriterleri olarak belirlenmiş ölçütler şunlardır: Çalışmanın 2010-2021 yılları arasında olması, Türkçe dilinde yazılmış yüksek lisans tezi ve doktora tezi olması, eğitsel robot setlerin sadece eğitim alanında kullanılmış olması, çalışmanın deneysel-yarı deneysel olması. Verileri analizinde etki büyüklükleri hesaplanmıştır. Etki büyüklüğü hesaplanırken çalışmalarda yer alan aritmetik ortalama, standart sapma, t, F ya da r gibi istatistik değerlerin belirli formüllerle standart bir ölçüm değerine dönüşümleri kullanılmıştır. Dâhil edilme kriterlerine göre araştırmaya 6 adet doktora tezi, 26 adet yüksek lisans tezi olmak üzere toplam 32 adet çalışma dâhil edilmiştir. Veriler incelendiğinde, araştırmaya dâhil edilen çalışmaların %48.8 oranında akademik başarıyı, %19.5 oranında bilimsel süreç becerileri ve %31.7 oranında problem çözme becerilerinin ele alındığı görülmektedir. Akademik başarı bağlamında Cohen ve arkadaşlarının (2007) etki düzeyleri sınıflandırmasına göre dâhil edilen çalışmaların %0 oranında (n=0) zayıf düzeyde, %30 oranında (n=6) küçük düzeyde, %25 oranında (n=5) orta düzeyde ve %45 oranında (n=9) güçlü düzeyde etki büyülüklerinin olduğu saptanmıştır. Öte yandan bilimsel süreç becerilerine olan etki incelendiğinde çalışmaların %12,5 oranında (n=1) zayıf düzeyde, %37,5 oranında (n=3) küçük düzeyde, %12,5 oranında (n=1) orta düzeyde ve %37,5 oranında (n=3) güçlü düzeyde etki büyülüklerinin olduğunu görülmektedir. Problem çözme becerilerine olan etki incelendiğinde çalışmaların %7,69 oranında (n=1) zayıf düzeyde, %7,69 oranında (n=1) küçük düzeyde, %38,46 oranında (n=5) orta düzeyde ve %46,15 oranında (n=6) güçlü düzeyde etki büyülüklerinin olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
It is seen that the technologies that seem beyond imagination that we see in science fiction novels and movies are now in our lives. Robots are programmable devices consisting of electronic and mechanical units that can sense their environment with the help of sensors (İşman et al., 2016). With the development of technology, these devices are used in many areas such as industry, space education. The use of robots in education was first seen in the early 1980s (Papert, 1980). Investments are made in these sets, which are used in many areas in education, and therefore the effects on learning need to be investigated from multiple perspectives. The aim of this study is to examine the general effect of educational robot sets on students' problem solving, academic achievement and scientific process skills. Meta-analysis method, which is one of the literature review methods, was used in the study. The meta-analysis method is a method of creating a general result from the quantitative data obtained after the studies conducted in the similar field are grouped according to the determined criteria (Dinçer, 2021). The criteria determined as inclusion criteria in this research are as follows: The study should be between 2010-2021, the master's thesis and doctoral thesis written in Turkish, the educational robot sets were used only in the field of education, the study was experimental-semi-experimental. Effect sizes were calculated in the analysis of the data. While calculating the effect size, the conversion of statistical values such as arithmetic mean, standard deviation, t, F or r into a standard measurement value with certain formulas was used. According to the inclusion criteria, a total of 32 studies, including 6 doctoral theses and 26 master's theses, were included in the study. When the data are examined, 48.8% of the studies included in the research. It is seen that academic success is discussed at the rate of 19.5%, scientific process skills at the rate of 19.5% and problem-solving skills at the rate of 31.7%. In the context of academic achievement, according to Cohen et al.'s (2007) classification of impact levels, 0% (n=0) of the included studies were weak, 30% (n=6) small, 25% (n=5) moderate, and % It was determined that 45 percent (n=9) had a strong effect size. On the other hand, when the effect on scientific process skills is examined, 12.5% (n=1) of the studies are at a weak level, 37.5% (n=3) are at a low level, 12.5% (n=1) are at a moderate level and 37% are at a low level. It is seen that ,5 (n=3) have a strong effect size. When the effect on problem solving skills was examined, 7.69% (n=1) of the studies were at weak level, 7.69% (n=1) were at low level, 38.46% (n=5) were at moderate level, and 46.15% were at moderate level. ratio (n=6) was found to have a strong effect size.