Effect of exercise on QT dispersion
Eforun QT bozulumu üzerine etkisi
- Tez No: 79337
 - Danışmanlar: PROF. DR. HAYRETTİN KÖYMEN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
 - Yıl: 1998
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
 - Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 117
Özet
ÖZET EFORUN QT BOZULUMU ÜZERİNE ETKİSİ Lütfü Özçakır Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü Yüksek Lisans Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Hayrettin Köymen Aralık 1998 Elektrokardiyogram (EKG), kalpten sistol ve diyastol sırasında yayılan elektrik akımlarının vücudun yüzeyinde oluşturduğu potansiyel farkların ölçümüdür. Kardiyolojik bozukluklar EKG'de normal olmayan morfolo jilere neden olurlar. Bu anormalilerden bazıları sadece aktivite sırasında gözlenebildiği için Eforlu EKG Testi uygulanmaktadır. Bu çalişmada, bütün bu kardiyolojik bozuklukların arasından efor ile oluşan iskemi göz önüne alınacaktır. Daha önceki çalışmalar, efor ile oluşan iskeminin QT bozulumunu (QTB) arttırdığını göstermişlerdir. Bu çalışmadaki hastalar, ST aralığı analizi kullanılarak, kardiyologlar tarafından onaylanmışlardır. Ancak ST aralığı analizinin hassasiyeti ve ayırıcılığı düşüktür. Buna ilaveten, bazı hastalar koroner anjiyografi sonuçlan kullanılarak iskemik olarak onaylanmışlardır. Bütün eforlu EKG testi sırasında QT aralığını ölçmek için, farklı ve yeni bir metod geliştirilmiştir. Algoritma eforlu EKG bozuklukları ile başa çıkabilecek şekilde tasarımlanmıştır. Yüksek gürültü seviyesi ve PT birleşimi bu bozukluklara örnektir. Ayrıca QTB'yi elde etmek için farklı bir yaklaşım sunulmuştur. QTB'nin aktivite sırasında iskemisi olan hastalarda dikkate değer bir şekilde arttığını gösterdik. Eğer, QTB analizi, ST aralığı analizine ek bir araç olarak kullanılırsa, eforlu EKG testinin hassasiyeti ve ayırıcılığı arttırılabilir. Anahtar Kelimeler : Eforlu EKG, QT aralığı, QT bozulumu, iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT EFFECT OF EXERCISE ON QT DISPERSION Lütfü Özçakır M.S. in Electrical and Electronics Engineering Supervisor: Prof. Dr. Hayrettin Köymen December 1998 Electrocardiogram (ECG) is the measurement of potential differences oc curring on the body due to the currents that flow on the heart during diastole and systole. Cardiac abnormalities cause uncommon current flows, leading to strange waveform morphologies in the recorded ECG. Since some abnormalities become visible in ECG only during activity, exercise ECG tests are conducted. Among all abnormalities, exercise induced ischemia is considered in this study. The previous studies have shown that exercise induced ischemia increases the QT dispersion (QTD). The patients in this study have been validated by cardiologists using ST segment analysis. However, the sensitivity and specifity of ST segment analysis is low. Some of the patients have been validated as ischemic using the coronary angiography results. A different method to measure the QT interval through out the exercise ECG test has been developed. The algorithm is designed to cope with the artifacts of exercise ECG. Such as high noise level and PT fusion. A different approach to obtain the QTD has been developed. We have shown that, QTD increases significantly in patients who have ischemia during exercise. The sen sitivity and specifity of exercise ECG test can be increased if QTD analysis is used as an additional tool to ST analysis. Keywords : Exercise ECG, QT interval,QT Dispersion m