Eğitim sendikaları yöneticilerinin geçici koruma statüsündeki Suriyeli öğrencilerin eğitim öğretimleri konusundaki görüşleri: Gaziantep örneği
Opinions of education union managers on educational education of Syrian students in temporary protection status: The case of Gaziantep
- Tez No: 793382
- Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ SAKA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyoloji, Education and Training, Sociology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitimde ve Sosyal Hayatta Sivil Toplum Örgütlenmeleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan geçici koruma statüsündeki Suriyeli öğrencilerin eğitim öğretim faaliyetlerinin en önemli aktörü eğitim camiasıdır. Eğitim sendikaları eğitimcilerden oluşan ve eğitimcilerin temsilcileri konumundaki sivil toplum kuruluşlarıdır. Bu çalışma ile eğitim sendikalarının geçici koruma statüsündeki Suriyeli öğrencilerin eğitim öğretim faaliyetlerine dair bakışlarını ele almak ve sendikaların görüşlerinin varsa farklılıklarını ve benzerliklerini ortaya çıkarmak amaçlanmıştır. Birer sivil toplum kuruluşu olarak toplumun öncüleri ve şekillendiricileri sayılabilecek eğitim sendikaları temsil ettikleri üye potansiyeliyle eğitim camiasında hatta ülke genelinde önemli bir güç pozisyonundadırlar. Bu araştırma nitel araştırma desenlerinden çoklu durum deseninde yürütülmüştür. Örneklem olarak seçilmiş olan ve mevcut eğitim çalışanlarının %66'sını bünyesinde kayıtlı üye olarak barındıran dört büyük sendika Eğitim Bir Sen, Türk Eğitim Sen, Eğitim Sen ve Eğitim İş sendikaları yalnız eğitimle ilgili değil ülke genelindeki birçok konuda da politika üretebilmektedirler. Çalışma grubu örneklem seçimi, sendikaların Türkiye'deki tüm illerde etkin varlığı dikkate alınarak belirlenmiştir. Bu bağlamda, Eğitim Bir Sen, Türk Eğitim Sen, Eğitim Sen ve Eğitim İş sendikaları örneklem olarak belirlenmiştir. Veriler %17 oranıyla Suriyelilerin en yoğun olduğu ikinci il olan Gaziantep ilindeki sendika yöneticileri ile görüşmeler yapılarak toplanmıştır. Yarı yapılandırılmış sorular yordamıyla yapılan görüşmelerde elde edilen veriler betimsel analiz yöntemiyle analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda sendikaların aynı sorulara aynı cevaplar verdikleri gibi farklı cevaplar da verdikleri ortaya çıkmıştır. Sendikacılık yaklaşımları birbirine yakın görünen sendikaların farklı fikirlerinin olduğu, sendikacılık yaklaşımları örtüşmeyen sendikaların ise benzer fikirlerde olabildikleri ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The education community is the most important actor in the education and training activities of Syrian students under temporary protection status who escaped from the civil war in their country and took refuge in Turkey. Education unions are non-governmental organizations consisting of educators and representing educators. With this study, it is aimed to discuss the views of the education unions on the educational activities of Syrian students under temporary protection status and to reveal the differences and similarities of the views of the unions, if any. Education Unions, which can be regarded as the pioneers and even shapers of the society as non-governmental organizations, are in an important position of power in the education community and even throughout the country in terms of the member potential they represent. This research was carried out in the phenomenology design, which is one of the qualitative research designs. The four big unions, Eğitim Bir Sen, Türk Eğitim Sen, Eğitim Sen and Eğitim İş unions, selected as the sample and of which 66% of the current education workers are registered members, can produce policies in other fields besides education. The sample selection of the working group was determined by taking into account the active presence of trade unions in all provinces throughout Turkey. Eğitim Bir Sen, Türk Eğitim Sen, Eğitim Sen and Eğitim İş unions were determined as samples. In this study, which was conducted with the union managers in Gaziantep, where Syrians are dense with 17%, data were collected by interview technique. As a result of the research, it was revealed that the unions gave both the same answers and different answers to the same questions. It has been revealed that unions whose approaches to unionism seem close to each other have different ideas, and that unions whose approaches to unionism do not overlap may have similar ideas.