Milli Eğitim Bakanlığı Merkez Örgütü'nde alınan kararlara eğitim sendikalarının katılımı
Teacher unions participation in the decisions made by Ministry of National Education
  1. Tez No: 82021
  2. Yazar: SEVGİ TOP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN BAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
ÖZET Bu araştırmanın amacı, Millî Eğitim Bakanlığı Merkez örgütü'nde alınan kararlara eğitim sendikalarının katılma şekillerinin nasıl olduğu ve nasıl olması gerektiği konusunda Bakanlık üst düzey yöneticileri ile eğitim sendikaları yöneticilerinin görüşlerini betimlemektir. Araştırmanın evrenini, 176 Bakanlık üst düzey yöneticisi ile genel merkezleri Ankara'da bulunan 5 eğitim sendikasının Ankara Büyükşehir Belediyesi sınırları içerisinde, merkez ve şubelerinde görevli bulunan, 145 eğitim sendikası yöneticisi oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak, 36 maddeden oluşan anket kullanılmıştır. Evren üzerinde uygulanan ankette, gruplara (1) mevcut duruma, (2) önerilen duruma ilişkin olarak iki ayrı soru yöneltilmiştir. Verilerin çözümlenmesinde,“ki-kare”,“Fisher'ın tam olasılık testi”, yüzde ve frekans kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgular, a= 0.05 anlamlılık düzeyinde değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda; mevcut durumla ilgili olarak, yasal düzenlemelerdeki sınırlılıklar da göz önüne alındığında, eğitim sendikalarının Bakanlık'ta alınan kararlara genel olarak katılımının olmadığı tespit edilmiştir. Ayrıca; millî eğitimin genel amaçları, temel ilkeleri, eğitim politikaları, kanun tasarıları, beş yıllık kalkınma plânı, eğitim programları, ders ve yardımcı ders kitapları, ücretler, çalışma koşulları, eğitimde fırsat eşitliği, eğitim sisteminin yapı ve süreçlerinin demokratikleştirilmesi, rehberlik hizmetleri, öğrencilerin boş zamanlarını değerlendirilmesi ve okul-aile birliği çalışma esaslarının düzenlenmesi konularında, Bakanlık üst düzey yöneticileri ile eğitim sendikaları yöneticilerinin görüşleri arasında farklılık bulunmuştur.Önerilen durumda ise; Bakanlık üst düzey yöneticilerinin, eğitim sendikalarının karara, seçenek önererek ve bilgi sağlayarak katılmasını istedikleri; eğitim sendikaları yöneticilerinin ise, karara oyla katılarak, seçenek önererek ve karar sürecinin her üçünde de bulunarak karara katılmak istedikleri tespit edilmiştir. Ankette yer alan tüm karar konularında ise, gruplar arasında görüş farklılığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
in SUMMARY The purpose of this study is to determine the views and expectations of ministerial administrators and the teacher union executives on the patterns of union participation in the decisions made by Ministry of National Education. The population of the research was comprised of 176 ministerial administrators, and 145 teacher union executives who were in charge of centres and branches of five teacher unions settled within the borders of Ankara Metropolitan area. Data were collected through a questionnaire consisting of 36 items. In the questionnaire applied to the population, two groups of question were directed in relation to (1) present situation, and (2) suggested situation. In the analysis of data,“chi-square”and“Fisher's full probability test”, percentages and frequencies were used. The findings obtained from the research were assessed at a= 0.05 level of significance. In conclusion with the findings, it was determined that in the present situation, as a result of limitations imposed by the legal arrangements, in generali there was no teacher union participation in the decisions made by the Ministry of National Education. Furthermore, there were significant differences between the views of ministerial administrators and teacher union executives on the general aims, and basic principles of national education, educational policies, bills, five year development plans, curriculums, textbooks, workbooks, salaries, working conditions, equality of opportunity in education, democratization of structure and processes of educational system, guidance services, utilization of students' spare times and the arrangement of school and parents relationships.IV In conclusion with the suggested situation, it was determined that, ministerial administrators want teacher unions to participate in decisions by suggesting choice and supplying information; and the teacher union executives want to participate in decision by voting, by suggesting choice, by contributing all three processes of decision making. Concerning the decision subjects considered in the questionnaire, significant differences between views were determined.