İkinci Dünya Savaşı yıllarında Türkiye'de ilk ve orta okul ders kitaplarının temin edilme sürecinde yaşanan sorunlar
Problems in the process of providing primary and secondary school textbooks in Turkey during the Second World War years
- Tez No: 793383
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET REŞAT SARAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
1939-1945 tarihleri arasında gerçekleşen İkinci Dünya Savaşı insanlık tarihinin gördüğü en büyük savaşlardan biri olmuştur. Türkiye uyguladığı siyaset sayesinde savaş dışında kalmayı başarsa da savaşın etkilerinden kaçınmak mümkün olmamıştır. Özellikle dünya ekonomisinde yaşanan problemler Türkiye'de de birçok sorunu beraberinde getirmiştir. Savaş yıllarında bazı ürünlerin ithal edilmesinin zorlaşmasıyla, ihtiyacı karşılamaya yetmeyen ürünlerin tedarikinde bazı sıkıntılar yaşanmıştır. Kâğıt üretiminin de yeterli miktarda olmaması nedeniyle kâğıt tedarikinde yaşanan sıkıntılara bağlı olarak eğitim açısından büyük öneme sahip ders kitaplarının temin edilmesinde sorunlar yaşanmıştır. Bu yıllarda hem kâğıt sıkıntısını gidermek için hem de ders kitaplarını temin edebilmek için birçok önlemler alınmıştır. Alınan tedbirlerin yeterli olmadığı zamanlarda öğrencilerin ders kitabı ihtiyacını karşılamak için çeşitli yardım kuruluşları öğrencilere kitap yardımında bulunmuştur. Ancak alınan önlemler kitap sorununu çözmeye yetmeyerek savaş yıllarında çocuklarına kitap almak isteyen aileleri zor durumda bırakmıştır. Eğitim öğretim sürecindeki yeri çok önemli olan ders kitaplarının temin edilmesinde yaşanan sıkıntılar bir takım toplumsal olayı da beraberinde getirmiştir. Nitekim, bu tezde İkinci Dünya Savaşı'nda ders kitaplarının temini sırasında yaşanan problemler, alınan önlemler ve bu sorunun ortaya çıkardığı sonuçlar ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The Second World War, which took place between 1939 and 1945, was one of the greatest wars in human history. Although Turkey managed to stay out of the war thanks to its policy, it was not possible to avoid the effects of the war. Especially the problems experienced in the world economy have brought many problems in Turkey as well. During the war years, some problems were experienced in the supply of products that were not enough to meet the need, as it became difficult to import some products. Due to the insufficient amount of paper production, problems have been experienced in the supply of textbooks, which are of great importance in terms of education, due to the problems experienced in the supply of paper. In these years, many measures were taken both to eliminate the paper shortage and to provide textbooks. When the measures taken were not sufficient, various aid organizations gave books to the students in order to meet the textbook needs of the students. However, the measures taken were not enough to solve the book problem, leaving families who wanted to buy books for their children in a difficult situation during the war years. The difficulties experienced in the procurement of textbooks, which have a very important place in the education and training process, have brought along a number of social events. As a matter of fact, in this thesis, the problems experienced during the procurement of textbooks in the Second World War, the precautions taken and the results of this problem are discussed.