الخصائص الأسلوبية في شعر محمد مظلوم
Muhammed Mazlum'un şiirlerindeki üslup özellikleri
- Tez No: 793386
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULSALAM YOUSUF ESSA AL-YAGOOB
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Arapça
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu çalışma, genel bağlamda modern eleştirel yaklaşımlardan biri olan üslupbilim ışığında Muhammed Mazlum'un şiirlerini ele almaktadır. Bu yöntem, modern dilbilimin farklı düzeylerki (ses, şekil, dilbilgisi ve retorik) kaynaklarını kullanarak çözümleme yaklaşımıdır. Bunun yanı sıra üslupbilim yöntemi psikolojik yönleri de edebi metinlerin analizinde bir araç olarak kullanılmaktadır. Araştırma, Muhammed Mazlum'un şiirlerinin uygulamalı bir şekilde incelenmesine amaçlamaktadır. Bu yönüyle araştırma, öncelikle incelenen metnin retorik ve iyi ifade etme açısından sistematik bir bilimsel yaklaşım kullanılarak estetik yönlerini ortaya çıkarmayı hedeflemektedir. Bunun yanı sıra araştırma, Muhammed Mazlum'un şiirlerindeki üslup olgularını gözlemleyerek araştırma konusu ile ilgili temel unsurları çözümlemeyi temel alan analitik yöntemi kullanmaktadır. Araştırmacı, Muhammed Mazlum'un şiirlerinde en sık tekrarlanan üslup özelliklerine işaret etmeye çalışmıştır. Bunun yanı sıra araştırmacı, şairin şiirlerindeki konuşma veya belirli bir konu yazıldığında anlamın tamamlanmasında büyük öneme sahip inşâî üslubuna olan ilgisini görmektedir. Araştırmacı ayrıca, şairin şiirlerindeki yapısal sapmalarındaki çeşitlilikle dinleyiciyle buluştuğu bir merkez oluşturduğunu fark etmiştir. Bu yöntem sayesinde şair, hedeflediği anlamsal amaçları ulaşmaktadır. Ayrıca araştırma, şairin tekrar tekniğini kullanma becerisindeki ustalığını göstermiştir. Şairin çeşitli desenlerde ve renklerde tekrarlar yapması, şiirlerinde olan üretken görüntüsünü oluşturmada yardımcı olmuştur Bu çalışmada, Muhammed Mazlum'un şiirinde duygu ve düşünce arasındaki sıkı ilişki ile dil ve üslup arasındaki sıkı bağımlılık da belirgin bir şekilde ortaya çıkmıştır. Bu bağlamda araştırmacı, Muhammed Mazlum'un izlediği üslup özelliklerindeki özgünlüğü göstermeye hedeflerken, somut bilimsel sonuçlar elde etmeye çalışmıştır
Özet (Çeviri)
This study includes the poetry of Muhammad Mazloum, in the light of the stylistic approach, which is considered one of the modern critical approaches. It depends on its different levels in the modern linguistic lesson (phonological, morphological, grammatical, rhetorical) in addition to the psychological aspects as a means of analyzing the literary text. Its aim is to reach the applied study of the poems of Muhammad Mazloum. This study relies primarily on the secrets of beauty in the studied text in a scientific methodological manner in order to reach the magnificence of beauty, relying on rhetoric and good formulation. This research focuses on tracing the stylistic phenomena in Muhammad Mazloum's poetry, relying on the analytical approach, which depends on dismantling the basic elements of the topics under study. The researcher tried to point out the most frequent stylistic phenomena in Mazloum's poems, and it became clear to the researcher, through studying his poems, his interest in compositional methods, and it is not surprising because of their great importance in completing the meaning, whether in the case of talking or in the case of writing a specific topic. That the types of compositional displacement of the poet formed the center of convergence between him and the listener; Where the poet was able through this method to achieve the semantic goal that he aims for. The study also showed the poet's skill in using the repetition method. When the poet's patterns and colors multiplied; Where this method contributed to the formation of the creative image of the poet. In this study, the researcher sensed the close connection in Muhammad Mazloum's poetry between emotion and thought on the one hand, and language and style on the other. The researcher tried to prove tangible scientific results through which he tried to reveal the most prominent features of the poet Muhammad Mazloum's style of uniqueness and privacy.