مكوّنات النص الصُّوفي عند الششتري خصائص الأسلوب وفضاء التأويل
Mükevvinatü'n-Nassi's-Sûfi 'İnde Şüşterî Hasâisu'l-Uslûb ve Fedâu't-Te'vîl
  1. Tez No: 820357
  2. Yazar: AHMAD OMAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASNAA AKDAH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Şam Üniversitesi
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 378
Özet
2012-2013 m. / 1433-1434 h. Özet: Bu çalışma, İslâm Tasavvufu tarihinde önemli bir şahsiyet olan ve felsefi düşünceleri ile tasavvufu zenginleştiren bir kişinin fikirlerini beyan etmek için yapılmıştır. Tezin başlangıcında Felsefi Tasavvufunun mefhumu ve miras kalan geleneksel tarz ile arasında olan ihtilafları sonra doğuşu ve gelişiminin tarihi, siyasî, kültürel sebepleri ile birlikte iç ve dış kaynaklarını, her merhaledeki en önemli şahsiyetleri sayarak Şesteri tarafından tamamlaması ve olgunlaştırılmasına ulaşana kadar beyan etmiştir. Birinci kısımda varlık, yokluk ve bunun dışında Tasavvuf Felsefesinin düşünceleri ve Şüşteri'nin kitaplarında zuhurunun keyfiyeti, bunların yanında tabiri, mantıki ve lügavi yönlerden bir şeyin mümkün olup olmadığını beyan etmiştir. Aynı şekilde birinci kısımda lügavi mukayese yollarını göstermiş ve gizli tasavvufun manasını keşfetmiştir. Ikinci kısımda, felsefi tasavvufunda belâği üslupları, çeşitleri ve mefhumları, bunların yanı sıra şiirinin takdiminde bu üsluplardan nasıl istifade ettiğini açıklamıştır. Sonra hayal mefhumunu ve şiirdeki etkisini açıklamıştır. Üçüncü kısımda ise çalışmalarında şiir müziğini ve muvaşşahı araştırmış. Son olarak ise Şüsteri'nin kitaplarında kullandığı ıstılahları şerhederek, tezin sonuçlarını açıklayarak ve gerekli fihristleri zikrederek tezini sona erdirmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to express the ideas of a person who is an important figure in the history of Islamic Sufism and who enriched Sufism with his philosophical thoughts. At the beginning of the thesis, he explained the concept of Philosophical Sufism and its conflicts with the inherited traditional style, and then the historical, political and cultural reasons of its birth and development, as well as its internal and external sources, by enumerating the most important figures at each stage, until it was completed and matured by Şesteri. In the first part, existence, non-existence, and other than that, the thoughts of Sufi Philosophy and the nature of its appearance in Şüşteri's books, as well as the expression, logical and linguistic aspects of whether something is possible or not are explained. Likewise, in the first part, he showed the ways of linguistic comparison and discovered the meaning of secret Sufism. In the second part, he explained the rhetorical styles, types and concepts in his philosophical mysticism, as well as how he benefited from these styles in the presentation of his poetry. Then he explained the concept of imagination and its effect on poetry. In the third part, he researched poetry music and muvaşşah in his works. Finally, he concluded his thesis by annotating the terms used by Shusteri in his books, explaining the results of the thesis and mentioning the necessary indexes.