7. sınıf öğrencilerinin görsel okuma becerilerinin geliştirilmesinde manga kullanımı: Bir eylem araştırması
Use of manga in developing the visual reading skills of 7th grade students: An action research
  1. Tez No: 793404
  2. Yazar: AYTEN ŞENOL ÖZÇAKIR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BERİL YILMAZ SENEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu çalışmanın amacı 7. sınıf öğrencilerinin fen bilimleri dersinde mangalar kullanılarak görsel okuma becerilerini betimlemek ve bu becerilerinin gelişimini sağlamaktır. Nitel ağırlıklı tasarlanan bu çalışma, 2022 yılında Zonguldak ili Ereğli ilçesinde araştırmacının görev yaptığı okulda 7. sınıf öğrencileri ile beş haftalık süre ile çalışılmıştır. Araştırma araştırmacının kendisi tarafından yürütülmüştür. Amaç doğrultusunda“7. sınıf öğrencilerinin fen bilimleri dersi hücre ve bölünmeler ünitesi kapsamında mangalar kullanılarak görsel okuma becerileri nasıl geliştirilir?”sorusuna yanıt aramak için eylem araştırması yapılmıştır. Çalışmanın örneklemi, araştırmacının kendi sınıfında 17 kız ve 10 erkekten oluşan 27 öğrenciyi kapsamaktadır. Çalışma sürecinde hücre ve bölünmeler ünitesi kapsamında mangalar ve çalışma yapraklarından yararlanılmış ve etkinlik planlarının hazırlanma süreci uzman görüşleri doğrultusunda yürütülmüştür. Öğrencilere çalışmanın başında ve sonunda birer kez olmak üzere“Görsel Okuma Becerileri Başarı Testi”uygulanmıştır. Çalışmada veriler, öğrenci ve öğretmen günlükleri, öğretmen gözlemleri, yarı yapılandırılmış görüşmeler, mangalar ve çalışma yaprakları ile toplanmıştır. Veriler sonucunda elde edilen bulguların analizinde içerik analizi ve SPSS paket programı birlikte kullanılmıştır. Görüşme formları, araştırmacı günlüğü, öğrenci günlükleri ve uygulanan çalışma yaprakları içerik analizi yapılarak; başarı testi SPSS programında Wilcoxon testi yapılarak incelenmiştir. Çalışma sonucunda ulaşılan veriler doğrultusunda fen bilimleri dersinde kullanılan görsel okuma materyallerinin, öğrencilere ilginç ve eğlenceli geldiği, öğrencilerin derse katılımını artırdığı, ayrıca soyut konuları somutlaştırarak daha kolay anlaşılmasını sağladığı, öğrencilerin başarısına olumlu yönde katkı sunduğu ve öğrencilerin görsel okuma becerilerinin gelişimini olumlu yönde etkilediği sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to use mangas to define and improve the visual reading skills of the 7th grade students in science classes. This study which is one of the qualitative density design methods of the action research is actualized in the researchers' school at Zonguldak/Eregli within a period of 5 weeks term in 2022 among the 7th grade students. Researcher participated personally throughout the process. Action research is made in the scope of“How to improve to use manga the visual reading skills of the 7th grade students in the 'cells and divisions unit' in science class?”Study sample consists of 17 female and 10 male students of the mentioned school, 27 students in total. During the study Manga (Japanese comic books) and worksheets are used in the scope of 'cells and divisions unit' and expert opinions were used in the planning of the classes.“Visual Reading Skills Achievement Test”is applied to the students both at the beginning and at the end of the study. Data is collected through student and teacher diaries, teacher observations, semi-structured interviews, Manga and worksheets. Content and SPSS pocket programme analyse are collaboratively used to analyse the obtained data. Interview forms, researcher's diary, student diaries and worksheets applied to the students are analyzed by content analysis. Visual reading skill development achievement test is analyzed with Wilcoxon test by SPSS programme. The conclusion result of the obtained data is, usage of the visual reading materials in science classes attract the attention of the students, the lessons are fun, students actively participate in classes, also facilitates the understanding of abstract subjects and contributes positively to the success of students, finally improves students' visual reading skills positively.